Co nám certifikace ISO dala a vzala

datum publikace 24.04.2010

Co nám skutečně certifikace dala

Certifikace a práce na procesech, systémech stojí majitele firem hodně peněz rok co rok. Jsou tyto peníze skutečně dobře vynaložené nebo jsou nutným zlem pro získání papíru (certifikátu)? Dává certifikace v praxi lidem nějakou přidanou hodnotu nebo je to již jen vynucený business certifikačních a poradenských společností? Jak je možné, že firma s certifikátem ISO 9001 Vám ani jednou nedodá bezvadnou dodávku?

Související články

Certifikace systémů ISO nás prorostla všemi směry. Má své příznivce i odpůrce. Dnes již asi není manažer v ČR, který by nevěděl o ,ISO 9001 ISO 14001, OHSAS 18001 a dalších systémech řízení. Certifikace se stala obrovským businessem jak pro poradenské firmy tak především pro certifikační společnosti. Otázkou však zůstává, zda dává majitelům firem, manažerům a pracovníkům nějakou přidanou hodnotu? Dříve byl největším argumentem vstup do výběrových řízení státních zakázek. Tento argument postupně ztrácí na významu s každou úplatkářskou aférou. Také argument, že firma s ISO je skutečně kvalitní již neplatí. Neplatí právě proto, že certifikát dostane každá firma, která zaplatí. Tak po letech certifikačního a ISO šílenství je zcela oprávněné se ptát: 

  • převládají přínosy ISO, AS, TS a dalších norem v praxi?
  • ztratila certifikace ISO přidanou hodnotu pro firmy?
  • za jakých podmínek je ISO skutečně přínosem?
  • ...

Nic v tak různorodém světě nelze paušalizovat. Vždy by bylo vhodné brát případ od případu a také třeba zvážit, zda si firmy nemohou za přístup poradenských a certifikačních firem sami. Vždyť manažeři nemyslí na budoucnost a až na poslední chvíli připravují systém řízení. Většinou až v případě, kdy mají problémy nebo zákazník chce certifikát. Pak dávají nesmyslná zadání jako například - "*Zaveďte mi systém ISO 9001 do 7 dní. Nechci nic jiného než papír (myšleno certifikát) na stěnu.*" K tomu všemu ještě stlačí poradce na cenu 10÷20.000 Kč. To pak nemohou dostat nic jiného než kopii systému jiné firmy.

Přínosy a negativa certifikace ISO

Ze zkušeností poradců Vlastní cesty jsem připravil tyto přínosy a neduhy z certifikace ISO v praxi České republiky

Přínosy certifikace ISO Negativa certifikace ISO
pořádek ve firmě  business jen pro peníze 
jasné procesy dokumentace, kterou nikdo nečte
výsledky na základě reálných procesů žádné prokazatelné výsledky 
prokazatelné dovednosti jen platby za další audity
účelně vynaložené náklady promrhaná pracovní doba pracovníků
odhalená slabá místa ke zlepšování auditor, který nám s ničím nepomůže
... ...

Pozn.: Víme, že kvalita systému dle ISO 9001 hodně závisí na poradci, certifikačním auditorovi a samozřejmě přístupu managementu firmy. 

Otázky do diskuze

1) Jaké přínosy Vám certifikace dala pro Vaši praxi?
2) Co negativního Vám certifikace přinesla?
3) Jak změnit negativní vlivy certifikace ve prospěch firem?

Cena pro nejlepší příspěvek

Vlastní cesta vybere nejlepší příspěvek do diskuse vložený k tomuto článku. Jednotlivé přínosy a negativa budeme postupně doplňovat do tabulky, aby byly k dispozici všem zájemcům. Nejlepší příspěvek bude vybrán k 30.6.2010 a jeho autor získá:

  • zdarma účast na poradenském golfovém turnaji 29.7.2010 (je zde připraven i program pro nehřáče golfu) nebo
  • 20% slevu na vybraný produkt Vlastní cesty, poradenské služby (rozsah služby dle vzájemné dohody) nebo
  • cena dle potřeby autora příspěvku a vzájemné dohody (např. 1.000 Kč)

Hodnotit se bude originalita, přínos pro firmy, reálnost návrhu.

Jiří Střelec

Diskuze k článku

« předchozí 1 2 následující »

od: Ludvík Filip

Reakce ISO ano nebo ne? vloženo: 8.10.2016

Dobrý den, v systémech řízení jsem od roku 1997 a tak si dovolím hodnotit. To co je v ISO 9001 musíte reálně z 80-90% dělat, i když systém nemáte. S odpuštěním kecy o tom, že jsme měli špatného poradce, špatného auditora a podobně jsou jen výmluvy. Je to váš systém a vy rozhodujete. A pokud Vám někdo něco cpe, co nechcete, jde o to, zda je to požadavek normy, nebo Vás, nebo není. Proč jsou tedy systémy ve firmách špatné? Protože si neustále všichni lžou! Neustále se hledají viníci místo příčin, nejsou jasné kompetence atd. atd. Přestaňte se vymlouvat a schovávat se za systém. Začněte vyrábět kvalitu a ne ji vykontrolovávat a uvidíte, že to jde. Nikde u mých klientů neuvidíte jeden jediný papír navíc, než norma, potažmo firma chce. Ale při školeních a auditech se potkávám s tím, co si firma sama na sebe vymyslí za problémy. Ono jde taé o to, zda jsou ve vedení firem manažeři schopní, nebo všeho schopní! A používané metody? Ty za chyby nemohou, sami o sobě jsou funkční a desítky jich mám vyzkoušených a používám je. Bohužel je ve firmách neumějí používat. A jsme zase na začátku. Nehledejme chyby v systému a metodách, ale sami v sobě. Proto jsme také s kolegou napsali první knihu, kde věci popisujeme tak jak jsou a ne jak si na systém ve firmách hrají!

reagovat

od: Jiří Dusil

RE: Reakce ISO ano nebo ne? vloženo: 8.10.2016 vloženo: 20.4.2017

Co to tady s prominutím melete? Samozřejmě že vy to budete stále jenom hájit, protože jak jsem pochopil tak vás to živí. Samozřejmě že tento systém je obsoletně k ničemu, a víte proč? Protože celá tahle norma je jeden velký bordel ,nic víc. A že to máme? No jasně že jo, protože tahle zhovadilost říká, „ berte jenom od toho kdo má ISO „ tak jsem nuceni. Nic nám to nepřineslo, vůbec nic, je to jenom starost navíc, ve které se stejně nikdo nevyzná a ani se nechce vyznat, ale ono to jedno padne, ty vaše nástěnky, grafy a podobný nesmysl, kam se hrabe komunismus, bylo to samé, nástěnky, lži a jak to celé dopadlo, je to celé jenom o penězích, nic víc, nic míň.

reagovat

od: Jiří Střelec

RE: RE: Reakce ISO ano nebo ne? vloženo: 8.10.2016 vloženo: 20.4.2017 vloženo: 23.4.2017

Dobrý den pane Dusile, nevím, kde pracujete a proč máte tak vyhraněný názor. Systém ani norma za hloupost lidi nemůže. Když někdo nemyslí, vytvoří zbytečné nástěnky, stohy papírů. Dnes mám nejen já, ale celá řada kolegů plné ruce práce, abychom naučili lidi dělat pořádně, bez chyb a bez papírů. Logika a chuť dělat zcela chybí. Jsou poradci i auditoři, kteří dělají práci pořádně. Bohužel jsou arogantní a negativističtí lidé, kteří jejich práci za jejich zády kazí. Pak to podle toho ve firmě vypadá. Pokud se vše postaví na logice a, že každá činnost mi musí vydělat, nedostanete se do situace, kterou popisujete. Kromě toho norma nevymyslela, že ji musíte mít. To vymysleli politici a pak to zase zrušili. To je na dlouhé povídání. Předpokládám, že tuto historii a zákulisí znáte, když o tom tak píšete.
S pozdravem Jiří Střelec

reagovat

od: Jiří Dusil

RE: RE: RE: Reakce ISO ano nebo ne? vloženo: 8.10.2016 vloženo: 20.4.2017 vloženo: 23.4.2017 vloženo: 27.4.2017

Víte o tom že si odporujete? Cituji. bez chyb a bez papírů. Naopak, celý systém je postaven na tom mít co nejvíce papíru a dělat chyby, aby každá chyby byla řádně zadokumentováná a vyřešená, dle vaši odpovědi ztrácí celý tento systém absolutně logiku, protože kdyby to bylo bez chyb a papíru, nemáte práci.

reagovat

od: Jiří Střelec

RE: RE: RE: RE: Reakce ISO ano nebo ne? vloženo: 8.10.2016 vloženo: 20.4.2017 vloženo: 23.4.2017 vloženo: 27.4.2017 vloženo: 21.5.2017

Dobrý den pane Dusile, vůbec si neodporuji. Navrhuji si zavolat a najít nějaký smysluplný závěr, ze kterého něco oba můžeme mít. Souhlasíte? Další takové příspěvky nemají vůbec žádnou hodnotu. S pozdravem

reagovat

Obor

Metoda

Norma

Poradci

Myšlenky poradce

„Média chtějí slyšet příběh“ více >>

Vojtěch Bednář Vojtěch Bednář

Pokud chceme, aby informace, které médiím dáváme nebyly deformovány, podejme je jako příběh. Média milují příběhy.

Přejete si být informováni o nových článcích, metodách, řešeních z praxe, školeních, nabídkách?

Pokud hledáte konkrétní téma a nemůžete jej najít, napište majiteli na info@vlastnicesta.cz

Kvóty auditu
Mapa procesů
Koš - barva neshoda?
Diskriminace ISO
Formální strategie
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory Cookie. Další informace