Externí komunikace vytváří obraz vaší firmy v očích veřejnosti i médií

datum publikace 04.09.2009

Externí komunikace vytváří obraz vaší firmy v očích veřejnosti i médií

Napsat tiskovou zprávu není žádná věda,“ slýcháme často ze všech stran. „Anička z účetního nebo náměstek z ekonomického oddělení pan Oliva nám zprávy do novin píšou už léta,“ dostane se nám dalšího vysvětlení. Na otázku, zda v novinách alespoň čas od času své tiskové zprávy najdou, se nám dostane odpovědi v podobě stručného a jednohlasného: „Ne!“

Související články

Tisková zpráva jako základní pilíř media relations

Tisková zpráva se na první pohled může zdát jako obyčejná slohová práce, kterou zvládne každý, kdo umí alespoň trochu přijatelně psát. Tisková zpráva má však svá jasná specifika, která v profesionálně vypracovaném textu nesmějí chybět. Gramatická a stylistická správnost je samozřejmostí. Pokud rozešlete do médií přehlídku gramatických chyb a stylistických nedostatků, koledujete si o zařazení na pomyslný black list. A vylepšení image vaší firmy vás bude stát spoustu času a peněz.

Do e-mailové schránky novináře denně dorazí několik desítek tiskových zpráv. Ta vaše je tudíž jedna z mnoha. Podle nejrůznějších statistik máte jen 5 sekund na to, aby vaše tisková zpráva novináře zaujala. Profesionálně připravená tisková zpráva vaše šance výrazně zvyší. Potřebujete-li napsat tiskovou zprávu, nemusíte s PR agenturou hned uzavírat smlouvu o dlouhodobé spolupráci, existuje totiž i služba " příprava tiskové zprávy ", kterou můžete využívat nárazově. Tiskovou zprávu vám pracovníci PR agentury připraví na počkání, obvykle do dvou hodin od zadání.

Tvorba a distribuce tiskových zpráv, příprava a realizace tiskových konferencí či jiných ucelených akcí pro novináře spadají do skupiny nástrojů, jež lze souhrnně označit jako media relations (vztahy s médii), respektive press relations (vztahy s tištěnými médii), a které jsou nedílnou součástí komplexně pojaté externí komunikace.

Korporátní identita není jen o jednotném vizuálním stylu

Firma, která se rozhodne pro kvalitní externí komunikaci, se musí mnohdy změnit od píky. Kvalitní korporátní identita není jen jednotný grafický styl či logomanuál, ale řadí se sem pravidelná media relations a press relations, dále také korporátní komunikace, korporátní kultura a v neposlední řadě i někdy až příliš přeceňovaný korporátní design.

Korporátní identita, neboli corporate identity, umožní koncovému zákazníkovi firmu mezi ostatními snáze rozpoznat, zákazníci se s ní mohou navíc lépe identifikovat. Lidé umějí být věrní jedné značce dlouhá léta zejména tehdy, jsou-li s výrobky či službami dané firmy spokojeni. Čím si firma jejich přízeň získá, je v konečném důsledku jedno. Ať už se jedná o spotřebitelské soutěže, bonusy pro věrné zákazníky apod, nejdůležitější je, že zákazník zachovává produktu či službě věrnost.

Kromě kvalitních služeb a produktů oceňují zákazníci na firmě mimo jiné i nápaditý design a její firemní filozofii, firemní komunikaci a v neposlední řadě i firemní kulturu. Jak s vámi jednají zaměstnanci firmy například při reklamaci? Dělají z vás hlupáky, nebo s vámi vše trpělivě sepíší a vysvětlí vám proces reklamace? Jsou prodejci informováni o svých produktech? Vědí skutečně, co vám nabízejí, nebo koukají tajně do návodu? I tohle je součástí corporate identity, přesněji korporátní komunikace a kultury. Velkovýrobce nábytku, v jehož firemní prodejně vám nejsou schopni ani ochotni poradit například se sestavením židle, nepůsobí důvěryhodně. Od takové raději ruce pryč!

Dlouhodobě, pravidelně a systematicky

Kvalitní externí komunikace má tři stěžejní pilíře. Jeden bez druhého se neobejde. Dlouhodobě vytvářené a správně opečovávané media relations a press relations jsou základním předpokladem úspěchu. Pravidelná komunikace usnadňuje firmám vztahy s médii a výrazně zjednodušují situaci při medializaci události. Komunikace v rámci PR musí být kromě jiného také pravidelná a systematická. Vypouštět do éteru tiskové zprávy či prohlášení podle momentální nálady vrátného či v souladu s počasím se nevyplácí. Každá externí komunikace by měla mít pevně stanovenou komunikační koncepci.

Celý systémový kruh externí komunikace se uzavře pravidelným vyhodnocením efektivity a účinnosti komunikace. Hodnotí se:

 • Plnění cílů komunikační koncepce
 • Sledovanost, čtenost, poslechovost
 • Vztah k obratu firmy
 • Reakce čtenářů a další

Bez řádného vyhodnocení není možné rozpoznat, zda investice do externí komunikace byly vynaloženy řádně. Zústal by tak neuzavřený cyklus zlepšování PDCA."
V rámci externí komunikace by firma měla umět využít všech informačních kanálů, které dnešní doba nabízí. Dává tak zákazníkovi možnost vybrat si pro něj nejvhodnější způsob komunikace, zvolit si nástroje, jež jsou ideální právě pro vaši firmu.

Další nástroje externí komunikace:

 • internetová prezentace
 • internetové diskuse svázané s firemními produkty a službami (jejich nenápadnou koordinaci a účelové rozvíjení),
 • zákaznické centrum,
 • propagační letáky, informační brožury či newslettery,
 • ucelené akce (prezentace, konference, symposia, dny otevřených dveří, společenská setkání a reprezentativní akce…)
 • a v neposlední řadě také třeba vhodně vybraný sponzoring.

Otázky do diskuze

1) Jaký je váš názor na externí komunikaci?
2) Jaké prostředky externí komunikace u vás ve firmě používáte nejčastěji?
3) Jaké prostředky externí komunikace jsou podle vás nejefektivnější a proč byste je doporučili jiným?
4) Na čem byste měli ještě zapracovat?

Cena pro nejlepší příspěvek

Na závěr diskuse vybral poradce Vlastní cesty a specialista na komunikaci PR1 nejlepší příspěvky z diskuse. Výherce vybraný poradcem získal:

 • Externí harddisk 250 GB, USB - vyhrála Blanka Urbánková

Výherce vybraný komunikačním specialistou získá:

 • místo v říjnovém kurzu ŠKOLY PUBLIC RELATIONS u PR1.

Jana Kožená

Diskuze k článku

od: Klára Paulová

Externí komunikace v malé firmě vloženo: 14.10.2009

Investice do komunikace musejí malé a střední firmy důkladně zvažovat, aby se jim vynaložené finanční prostředky vrátily. Na základě svých pracovních zkušeností v několika firmách, musím bohužel říci, že za externí komunikaci se povětšinou považují i ryze marketingové nástroje. V této souvislosti se však tyto (jen marketingově uvažující) firmy dobrovolně vzdávají kvalitních PR nástrojů, které pro malé a střední firmy mohou být dokonce i finančně výhodnější. Osobně si myslím, že PR komunikace a její dlouhodobý efekt, zejména na externí úrovni, má velký potenciál a vyplatí se do něj investovat.

reagovat

od: Jiří Střelec

RE: Externí komunikace vloženo: 10.10.2009

Základ externí komunikace je skutečně ve firemní kultuře a také poslání firmy. Na peníze vynaložené do externí komunikace by mělo být pohlíženo jako na investici. Investici, která by měla v adekvátní hodnotě firmě přinést nárůst prodejů, navýšení poptávek, zvýšení povědomí o značce apod. Nemělo by se zapomínat, že výsledkem externí komunikace by měly být hmatatelné výsledky. Už jen proto, že kvalitní externí komunikace vyžaduje většinou částky od stovek tisíc po stovky miliónů korun.

reagovat

od: Blanka Urbánková

Externí komunikace vloženo: 2.10.2009

Každá organizace zvažuje, kam investuje své finance, aby se jí co nejlépe vrátily. Z tohoto důvodu je externí komunikace životně důležitá. Přesto jsme někdy svědky skutečného mrhání penězi, časem, lidským potenciálem. Spolupráce s odborníky a specialisty na PR, reklamu, jednotný korporátní styl a spousta peněz vynaložená na komunikaci s veřejností určitě přináší své ovoce. Ale pokud podnik nemá dobře nastavenou firemní kulturu včetně pozitivních vnitřních hodnot, dříve nebo později narazí na svůj strop.

Blanka Urbánková

reagovat

od: PR1.cz

RE: Jak často rozesílat tiskovou zprávu? vloženo: 29.9.2009

Dobrý den, na tuto otázku bohužel neexistuje univerzální odpověď. PR učebnice uvádějí, že tisková zpráva má být odeslána jen tehdy, má-li daná firma co sdělit. Rozhodně nelze tiskovou zprávu využívat jako nástroj připomínání brandu či produktu. Nelze ani přesně stanovit, zda je ideální posílat jednu TZ měsíčně. Obecně vám mohu poradit, abyste rozesílala TZ vždy, když dochází k nějaké významné změně/události ve firmě, když například rozšiřujete sortiment o jednu novou (renomovanou) oděvní značku. Více informací vám ráda poskytnu prostřednictvím e-mailu.

reagovat

od: Kateřina Mazanová

Jak často rozesílat tiskovou zprávu? vloženo: 25.9.2009

Dobrý den, zajímalo by mě, jak často lze vydávat tiskovou zprávu. Vlastním firmu s dětským oblečením a ráda bych zlepšila komunikaci firmy směrm ven. Těším se na odpověď.

reagovat

Obor

Metoda

Norma

Poradci

Myšlenky poradce

„V rychlíku transformace na digitální společnost už se vezeme. A nelze vystoupit.“ více >>

Tomáš Janů Tomáš Janů

Vezmeme-li v úvahu veškeré oblasti našich životů, které ovlivnily nějakým způsobem informační technologie, tak zjistíme, že těch změn je stále více. Není nutné se všemu za každou cenu podřídit, každý si najde tu svou cestu, jak proplouvat změtí neustále inovovaných služeb a produktů. Důležité je odrazit se od svých osobních nebo pracovních cílů a potřeb, poté je možné zodpovědně využívat vybrané nástroje v náš prospěch.

Přejete si být informováni o nových článcích, metodách, řešeních z praxe, školeních, nabídkách?

Pokud hledáte konkrétní téma a nemůžete jej najít, napište majiteli na info@vlastnicesta.cz

Kvóty auditu
Mapa procesů
Koš - barva neshoda?
Diskriminace ISO
Formální strategie
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory Cookie. Další informace