Odkud se bere šikana…

datum publikace 16.10.2009

Kde se šikana vezme v nás?

Když se začne projevovat, ptáme se proč? Hledáme a těžko chápeme. Když objevíme důvody, stejně se ptáme proč. Kde vzniká ten první a původní pramen? Dovoluji si říci, že začíná myšlením. Naše myšlenky nás vedou k našemu jednání a chování. Otázkou je, proč vůbec tyto myšlenky vznikají. Kde se berou?

Související články

Těch důvodů může být nespočet. Tak například, ten, kdo šikanuje, se může cítit dlouhodobě přehlížený. Nenašel uznání, proto se potřebuje zviditelnit. Poukázat na svoji osobnost, že i „on je někde v čele“. Většina dětí se ho bojí. Tím získává větší moc a uvědomuje si, že hraje důležitou roli. Přestává tolik strádat. Někteří nechápou, a nahání jim strach. Kde je příčina vzniku? Proč se cítí přehlížený, kde k tomu pocitu přišel? Selhala rodina? Je nechtěné dítě? Funguje správně rodinný systém a řád?

Ten, kdo je v roli šikanovaného, se ptá, proč zrovna já? Ptá se správně. Například má nízké sebevědomí, nedokáže správně komunikovat, ponížená role je mu blízká. Jaká je příčina, že se jeho myšlení ubírá touto cestou? Projevoval se už v mateřské škole stejně? Je péče v rodině přehnaná? Všimnul si toho někdo zodpovědný? Pokud ano, co s tím dělal. Nebo si řekl, on z toho vyroste.

Možná, že někdo, kdo je nyní dospělý, se po přečtení tohoto krátkého článku poznává. To znamená, že si tyto pocity vzal do života dál. Na pracovišti může mít kolegy nebo nadřízené, kteří jsou vůdčími osobnostmi a mívají radikálnější způsoby řešení. Dotyčný nezvládá situace, má stresy a s nechutí chodí do práce, pokud tam vydrží. Vytvořily se mu bloky, které způsobují, že nezvládá situace na pracovišti. Trpí stresem a odporem k pracovnímu prostředí. Pokud se rozhodne, že změní zaměstnání, tak na novém či dalším pracovišti bude mít stejné pocity, protože zatím nevyřešil to, co ho v životě skutečně tíží.

Co nemáme vyřešené v životě, to nám život nastavuje stále dokola, abychom začali řešit právě takové situace. Proto hledejme příčinu, řešení a cestu pro děti šikanované a pro děti, které šikanu provádějí. Obecně platí, že je potřeba, aby se změna nejprve odehrála uvnitř v nás. Jak se projevujeme navenek, tak se cítíme i uvnitř.

Bc. Irena Škobisová

Diskuze k článku

Obor

Metoda

Norma

Poradci

Myšlenky poradce

„Nevěřte, dokud si danou věc neumíte zkontrolovat nebo není z Vámi prověřeného, spolehlivého zdroje.“ více >>

Jiří Střelec Jiří Střelec

Je snadné uvěřit hezkým slovům ostatních, jak co umí, jak budou pracovat, jak pracují přes čas apod. Skutečnost však nebývá tak ideální. Majitelé firem o tom ví své. Nejvíc si stěžují manažeři a majitelé, kteří si nové pracovníky neprověří, nezeptají se na reference, nezavolají poslednímu zaměstnavateli nebo si neudělají namátkovou kontrolu. Je zcela jedno, zda jste ve výrobě, na stavbě, v cukrárně nebo vývojovém oddělení. Vždy je třeba si informace ověřovat. Vždy se nemusí jednat o podvod a lež, ale velmi často se jedná o neznalost, jiné zkušenosti apod. Včasná kontrola Vám ušetří spoustu času a peněz. 

Přejete si být informováni o nových článcích, metodách, řešeních z praxe, školeních, nabídkách?

Pokud hledáte konkrétní téma a nemůžete jej najít, napište majiteli na info@vlastnicesta.cz

Kvóty auditu
Mapa procesů
Koš - barva neshoda?
Diskriminace ISO
Formální strategie
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory Cookie. Další informace