Poradenství: co vyžadovat, aby to nebylo jen drahé plácání

datum publikace 09.11.2008

Poradenství - drahé tlachání nebo přínos

Poradenství z nejrůznějších oborových sfér poskytované podnikatelům a manažerům firem vypadá na první pohled jako snadná metoda pro vydělávání peněz. Není potřeba žádná infrastruktura a jen si poradce vykládá s klientem. Pak posílá fakturu na horentní částku a přitom nenese žádnou odpovědnost. Kvalitní poradenství tak ale nevypadá

Související články

Poradenství z nejrůznějších oborových sfér poskytované podnikatelům a manažerům firem vypadá na první pohled jako snadná metoda pro vydělávání peněz. Není potřeba žádná infrastruktura a jen si poradce vykládá s klientem. Pak posílá fakturu na horentní částku a přitom nenese žádnou odpovědnost. Kvalitní poradenství tak ale nevypadá.

Poradce mění myšlení svých klientů a za své návrhy nese odpovědnost. Závisí však, jak je vztah klient-poradce nastaven. Jak si vybrat poradce a co vyžadovat ještě před započetím a následně v průběhu spolupráce, aby nedošlo ke zbytečným ztrátám?
Lidé se ve své pracovní kariéře rozhodují de facto mezi dvěma cestami – být podnikatel nebo zaměstnanec (někdy též gážista). Pomineme-li anomálie jako dědictví renty. Poradenství se až donedávna nejvíce týkalo podnikatelů a jejich firem. V poslední době se více a více začíná týkat i jednotlivců z řad zaměstnanců např. life coaching. Je to poměrně nová oblast poradenství, která pomáhá jednotlivcům najít jejich cestu v životě.

Podnikatel nemůže vědět všechno

Věnujme se podnikatelům. Rozhodne-li se kdokoliv podnikat, záhy zjistí, že potřebuje znát celou řadu oblastí – právo, daně, finance, management, systémy řízení ke kvalitě, ochraně životného prostředí, marketing, práci s lidmi. Do jisté míry si každý vystačí se zdravým selským rozumem – finance jsou o má dáti-dal, daně jsou odvěď ze všeho co jsi udělal, zaplaceno dostaneš jen za kvalitně odvedenou práci.
Bohužel čím více podnikatel rozšiřuje své aktivity, potřebuje rozšířit i znalosti v uvedených oborech. Je to dáno tím, že udělá-li chybná rozhodnutí, bude jej to více peněz stát v budoucnosti než by zaplatil kvalitnímu poradci. Tedy takovému poradci, který má v dané oblasti zkušenosti alespoň několik let. Především pak vše řešit rychle a efektivně. To vše v období neustálých změn dynamické doby jakou je 21. století.

Kudy dál a pohled zvenčí

Každý podnikatel si musel pro své podnikání najít cestu na trhu a svou vlastní cestu v životě. Sám nejlépe ví kudy kráčí. Nejvhodnější doba pro poradce v rozhodování kudy a jak dál je stojí-li podnikatel na křižovatce nebo chce-li zvrátit klesající či neefektivní trend cesty. Poradce je nejlépe k užitku, když se podnikatel rozhoduje kudy dál. Tedy kudy by mohla vést další cesta.

Více variant řešení

Dobrý poradce je si toho vědom a proto neuděluje rady jako v Pyšné princezně, ale představuje možné cesty v daném oboru. Bezelstně, nestranně, nezaujatě by měl nastínit všechny možnosti které zná, jejich pozitiva a negativa i přínosy pro podnikání. To vše tak, aby se podnikatel mohl svobodně rozhodnout, jak chce navázat na svou původní podnikatelskou cestu.

Poradce pro nalezení vhodné cesty zohledňuje:

  • Historii dosavadního podnikání.
  • Aktuální stav firmy.
  • Schopnosti managementu a zaměstnanců.
  • Představu podnikatele o budoucnosti.
  • Zvyklosti, kulturu firmy.

 

Jiří Střelec

Diskuze k článku

od: doremi

Potláčanie zdravého logického úsudku ... vloženo: 23.3.2011

Nielen potláčanie zdravého logické úsudku a možnosť riešiť neobvyklé,zriedkavé situácie,božstvo písaných noriem,ktorým mnohí zamestnanci nerozumia a priečia sa práve zdravému rozumu,to je iso certifikát. Pracovisko nesplňa možno polovicu požadovaných náležitosti, ale na čas certifikácie sa chová a potemskonovská dedina a samotná certifikácia vyzerá ako Kafkov"Proces".Organizácia nemá peniaze na elementárne veci podľa úsudku zdravého sedliackého rozumu. Na čas certifikácie zariadí všetko podľa požiadaviek certifikatora.Ten si zarobí pekné peniaze napriek tomu,že zamestnanci robia za minimálnú mzdu. Pri certifikácii sa bija,že ešte aj o tú môžu prísť,alebo certifikuje sa pracovisko,ktoré jeho majiteľ zrušil,zamestnancov prepustil.Prácujú ešte 9 dni. Kvázi odborníci -certifikátori spôsobuju zamestnancom psychický stres. Výsledok - papier za drahé peniaze,ktorý je prázdnym dokumentom. Hnus!!!

reagovat

Obor

Metoda

Norma

Poradci

Myšlenky poradce

„Informaci je potřeba médiím opakovat“ více >>

Vojtěch Bednář Vojtěch Bednář

klíčovou třikrát, méně podstatnou dvakrát.
 

Přejete si být informováni o nových článcích, metodách, řešeních z praxe, školeních, nabídkách?

Pokud hledáte konkrétní téma a nemůžete jej najít, napište majiteli na info@vlastnicesta.cz

Kvóty auditu
Mapa procesů
Koš - barva neshoda?
Diskriminace ISO
Formální strategie
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory Cookie. Další informace