Dohoda možná? Ve dvou ze třech případů ano!

datum publikace 21.04.2007

Mediace - dohoda možná

Kardinálním argumentem na podporu mediace je, kolik sporů už v současnosti v zahraničí pomáhá tento kulturní způsob projednávání konfliktů řešit…

Související články

Kardinálním argumentem na podporu mediace je, kolik sporů už v současnosti v zahraničí pomáhá tento kulturní způsob projednávání konfliktů řešit…

V zemích, které označujeme jako ty se západní kulturou, a ve kterých je již mediace organickou složkou právního systému, se používá mediace zhruba ve dvou třetinách rodinných, občansko-právních, ale i pracovních a obchodních sporů.

(Zde dovolte malou, avšak nezbytnou – protože aktuální – odbočku. Má podobu řečnické otázky volně vyslovené do vzduchu a neočekávající tudíž ani odpověď: Zda-li by třeba křečovitě jednání zástupců odborů a vedení firmy v mladoboleslavské automobilce neskončilo k oboustranné spokojenosti nakonec dosaženým výsledkem již dávno, kdyby bylo zprostředkované zkušeným mediátorem?)

Je jasné, že ani ne půlstoletí starý obor mediace se stále vyvíjí. Nicméně již nyní jednoznačně prokazuje, v jakých oblastech má mediační princip řešení sporů opodstatnění a naopak, pro které spory je kontraindikován.
Může fungovat v trestně právní sféře (což je v Česku zatím také jediná systémově zakotvená oblast), ale i ve sporech rodinných, pracovních a obchodních. Hodně dobré zkušenosti vykazuje v konfliktech mezi zástupci různých etnik, ale i v rámci jedné komunity (sousedské vztahy) a například ve školách. Zajímavé jsou i zkušenosti s využitím mediačních metod v profesních sporech, v diplomacii, církevní sféře, ale i při kolektivním vyjednávání odborů se zaměstnavateli.

Naopak platí, bez ohledu na sféru, odkud konflikt pochází, že mediace nemůže dospět k cíli – tedy ke smlouvě zúčastněných stran – když jedna z nich si plete (i přes úvodní vysvětlující poučení) mediaci se soudem a čeká rozsudek, nebo používá proti partnerovi násilí, či není schopna produktivní diskuze kvůli své patologické indispozici. Mediace je kulturní prostředek.

Miroslav Hájek

Diskuze k článku

Obor

Metoda

Norma

Marek Mitáček

Marek Mitáček

Kvalita - Systémy řízení (ISO), Management, Informační technologie, Certifikace…

Jiří Střelec

Jiří Střelec

Poradenství (poradce), Kvalita - Systémy řízení (ISO), Management, Duchovní…

Poradci

Myšlenky poradce

„Jen ten, kdo žije danou věcí, ji může posunout dál.“ více >>

Jiří Střelec Jiří Střelec

Nejlepší myšlenky nás napadají, když se skutečně danou věcí zabýváme. Shromažďujeme informace, propojujeme vazby, navrhujeme řešení. Prostě zapojujeme všechny naše schopnosti se získanými informacemi. Ne jen jeden den, ale delší dobu. Když prostě s danou věcí žijeme dnes, zítra, ale i příští týden nebo rok. Divili byste se kolik možností se Vám nejednou objeví. Když však Vaše myšlenky patří při psaní projektu tomu, jak budete o víkendu sportovat, nemůže být projekt skvělý, ale jen formální.

Přejete si být informováni o nových článcích, metodách, řešeních z praxe, školeních, nabídkách?

Pokud hledáte konkrétní téma a nemůžete jej najít, napište majiteli na info@vlastnicesta.cz

Kvóty auditu
Mapa procesů
Koš - barva neshoda?
Diskriminace ISO
Formální strategie
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory Cookie. Další informace