Jak řešit zaměstnance a mzdy v krizovém stavu

datum publikace 19.03.2020

Mzdy v krizi

Snížit náklady a eliminovat ztrátu je zásadní v době krize. Vše musí proběhnout velmi rychle nebo se také může stát, že budete v červených číslech a to je pozdě. Bohužel i když nemáte čas nesmíte udělat žádnou chybu a to i po právní stránce. Stát Vám to neodpustí a zaměstnanci také. Připravili jsme pro Vás vnitřní předpis, jak správně ošetřit dočasnou nezaměstnanost a dočasné snížení mzdy.  

Související články

Ve většině firem jsou mzdy a náklady spojené s pracovníky největší položkou rozpočtu. Položkou, která v době, kdy zaměstnanci nemohou vykonávat vlastní práci, si na mzdu nemohou vydělat. Firma se tak dostává do stavu, kdy je povinná platit výdaje a nemůže mít příjmy. Pro některé firmy, kde právě mzdy jsou hlavní položkou je takový stav likvidační. Zde nezbývá než velmi rychle jednat. Pokud nemáte finanční polštář na dobu cca 6 měsíců, opravdu nemusíte přežít krizový stav trvající cca 2-3 měsíce. Možná to vypadá nelogicky proč na 6 měsíců, když stav trval jen 3 měsíce. Je to proto, že po krizovém stavu bude trvat několik měsíců než se firmy přiblíží původnímu stavu. Také se snadno může stát, že v době krize definitivně přijdete o zákazníky a ještě delší dobu bude trvat získání nových. Vše závisí na tom, v jakém oboru se pohybujete a jak kvalitně jste pečovali o své zákazníky. 

Snížení mzdy v důsledku dočasné nezaměstnanosti 

Dohodou s nimi, popř. úpravou stavu dočasné nezaměstnanosti ve smyslu platné právní úpravy, kde lze za stanovených podmínek snížit mzdu až na 60%. Změnu je třeba upravit vnitřním předpisem. Můžete to udělat v případě, kdy nemůžete přidělovat zaměstnanci práci z důvodu dočasného omezení odbytu Vašich výrobků nebo omezení poptávky po Vámi poskytovaných službách. Zaměstnanci náleží náhrada ve výši 60 % průměrného výdělku.  

Pozor – tento postup je možné využít pouze v případě, že u Vás nepůsobí odborová organizace. Pokud máte odbory, je třeba se s nimi dohodnout.

Vnitřní předpis je nutné podepsat osobou oprávněnou jednat za zaměstnavatele – ideálně statutárním orgánem společnosti. Následně je nutné, aby se s předpisem seznámili všichni zaměstnanci. Doporučit tak lze vložit předpis na intranet nebo jakoukoliv interní síť, ke které mají přístup všichni zaměstnanci a zaměstnance na to upozornit, zaslat jej emailem či jiným způsobem. Vždy však musí být zaměstnavatel schopen prokázat, že se s ním seznámili skutečně všichni.

Pozor - snížená náhrada mzdy může být poskytována až ode dne přijetí předpisu! Nelze tedy snížit náhradu zpětně.

Níže se můžete stáhnout vzorový vnitřní předpis, který Vám připravili kolegové z advokátní kanceláře Urbášek & Partners

Další možnosti 

České právo bohužel nezná pojem neplacená dovolená. Je možná pouze varianta, kdy zaměstnanec může požádat o neplacené volno. V tomto případě zaměstnavatel není povinen platit sociální a zdravotní pojištění. Zaměstnanec musí uhradit zdravotní pojištění.  

Další možnosti řešení jsou: 

  • Nařízení čerpání dovolené - pokud chcete využít tuto možnost, je třeba zaměstnanci ohlásit čerpání dovolené 14 dní předem.
  • Čerpání náhradního volna jako formu vyčerpání dříve odpracovaných přesčasů. Tato varianta je možná jen po oboustranné dohodě se zaměstnancem v lhůtě 3 kalendářních měsíců od vykonaných přesčasů není-li dohodnutá jiná doba. Náhradní volno se poskytuje místo příplatku v rozsahu práce přesčas.

Máte-li zájem dostávat další informace o tom, jak řešit krizové situace nebo na co si v oblasti práva dát pozor, zapište se do odběru našeho newsletteru - Odběr novinek. Potřebujete právní pomoc, kontaktujte Adélu Gajdovou

Jiří Střelec, Adéla Gajdová

Diskuze k článku

Obor

Metoda

Norma

Poradci

Myšlenky poradce

„Jde-li o nás samotné a jde nám o všechno, umíme zabrat a změnit se.“ více >>

Jiří Střelec Jiří Střelec

Mnohokrát uslyšíte, že lidé se nemění. Oni se mění a my sami jsme se změnili. Když jsme chtěli první počítač, šli jsme na brigádu. Když nám šlo o dívku snů, byli jsme ochotni se naučit básničku nebo ji dokonce napsat. Když jsme rodiči, chceme a umíme chránit vlastní děti. Jejich úsměv za to stojí. Je velmi málo lidí, kteří nemají o nic zájem a nechtějí se změnit. Často jen nevíme, jak se dostat se zaběhaného stereotypu.

Manažeři občas neví, jak změnu vyvolat případně se obávají toho, že změnu neumí udělat příjemnou cestou. Nepříjemné situace se jim řešit nechtějí.

Přejete si být informováni o nových článcích, metodách, řešeních z praxe, školeních, nabídkách?

Pokud hledáte konkrétní téma a nemůžete jej najít, napište majiteli na info@vlastnicesta.cz

Kvóty auditu
Mapa procesů
Koš - barva neshoda?
Diskriminace ISO
Formální strategie
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory Cookie. Další informace