Poslouchejte whistleblowera!

datum publikace 15.06.2012

Poslouchejte whistleblowera, může mít užitečné upozornění

Whistleblower, česky řečeno asi „ten kdo píská na píšťalku“, je člověk, který upozorňuje na závažný problém, ale obvykle mu nikdo nevěnuje pozornost. Ba naopak, ostatní členové týmu se mohou semknout proti němu. Whistleblowerovi bychom měli naslouchat, ale opatrně.

Související články

Váš tým pracuje na svém projektu, zdá se, že vše funguje, když tu najednou se ozve jeden specifický člověk, a začne upozorňovat na to, že projekt má chybu. Nejedná se přitom o žádného potížistu, nebo o osobu, která by vám komplikovala práci; naopak často se takto zachová někdo, kdo byl doposud v týmu šedá myš. Nyní ale upozorňuje, a varuje před problémem, kterého si velmi často vůbec nejste vědomi. Gratulujeme, právě se u vás objevil whistleblower.

Přirozeným chováním týmu v případě objevení se whistleblowera je, že se jej snaží umlčet. Whistleblower často přichází s problémem, který zbytek týmu vnímá jako:

  • okrajový,
  • nezajímavý,
  • nebo nekritický,
  • někdy dokonce jako vyřešený.

Právě proto, že whistleblowery se často stávají lidé, kteří se jinak příliš aktivně neprojevují, se je daří umlčovat. Bohužel, velice často tím umlčíme i závažný problém, který jiný efekt skupinové dynamiky (tzv. groupthink) úspěšně vytěsní. Následky mohou být katastrofální.

Whistleblower je role, která je chováním týmu nejen umlčena, ale z chování týmu de facto vzniká. Dříve málo viditelný člověk se „ozve“ často proto, že problém, na který svým pískáním upozorňuje je znám i ostatním, ale pouze u něj převáží zodpovědnost nad snahou nevytvářet obtíže. Whistleblowervem se stávají určité typy lidí, ale může to být kdokoli. Nejde o podstatu člověka, ale o funkci, která si, řečeno s jistou nadsázkou „svého člověka najde“.

Co s whisteblowerem

Pokud se stane, že někdo, kdo byl doposud spíše pasívním začne náhle upozorňovat na problém, o kterém nevíte, nebo víte, ale vnímáte jej jako maličkost:

1. pozorně jej vyslechněte – jiný úhel pohledu může být velmi přínosný, zvláště,  když pod tlakem termínů, můžete snadno něco opominout.

2. nevystavujte jej přímé konfrontaci s týmem – je lepší napřed zjistit veškeré informace než narazit na celou řadu zdůvodnění, proč upozornění whisteblowera není oprávněné.

3. Posuďte závažnost problému, na který upozorňuje. Je-li to možné, zadejte jeho zhodnocení někomu mimo tým.

4. Vyjádřete zájem - dejte Whistleblowerovi najevo, že vás jeho obavy zajímají, že je neignorujete. Zároveň jej, ale – pro dobro týmu i jeho – požádejte, aby již dále „nepískal“. Mějte na paměti, že existuje určitá, ne malá, pravděpodobnost toho, že vás whistleblower upozorňuje na skutečně závažnou věc. 

Příklad whisteblowera z praxe

Existuje řada příkladů působení whistleblowera. Mezi nejzajímavější patří tragédie raketoplánu Challenger, který byl zničen při startu 28.1.1986. Způsobila to kombinace nevhodného počasí, příliš dlouhé přípravy, ale také špatně konstruované těsnění v jeho pomocných motorech. I když havárie, při které zemřela mj. první americká učitelka, která měla učit ve vesmíru je dodnes označována většinou za shodu náhod.

Málo kdo ví, že o její hrozbě se vědělo dopředu. Upozorňoval na ní Roger Boisjoly, zaměstnanec společnosti Thiokol, která motory vyráběla. Když se snažil upozornit na rizika spojená se startem raketoplánu při velmi nízkých teplotách. Jeho kolegové jej neposlouchali a dali přednost dodržení časového plánu…

Jak se zachováte, když uslyšíte whisteblowera?

Vojtěch Bednář

Diskuze k článku

Obor

Metoda

Norma

Poradci

Myšlenky poradce

„Operativa způsobuje usínání manažerů a celé firmy. “ více >>

Marie Zelená Marie Zelená

Každý den přibývá velké množství úkolů a výzev k dořešení. V některých firmách byste ani nemuseli chodit domů a pořád by bylo co dělat. Pořád by úkoly nebyly hotové. Pokud se manažeři začnou "topit" v takové operativě, snadno zapomínají na dlouhodobý rozvoj firmy. Strategicky manažeři začínají usínat a s nimi i jejich firma. Nepostřehnou, že okolní prostředí se mění den co den a že konkurence přinesla nové tenchologie a produkty. Snadno pak přijde doba, kdy již nemusí do práce. Udělejte si každý týden čas na rozvoj sebe sama, svého týmu, firmy. Věnujte se pravidelně strategii a vizi firmy. 

Přejete si být informováni o nových článcích, metodách, řešeních z praxe, školeních, nabídkách?

Pokud hledáte konkrétní téma a nemůžete jej najít, napište majiteli na info@vlastnicesta.cz

Kvóty auditu
Mapa procesů
Koš - barva neshoda?
Diskriminace ISO
Formální strategie
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory Cookie. Další informace