Potřebujeme spokojeného pracovníka?

datum publikace 02.10.2006

Potřebujeme spokojeného pracovníka?

Dnešní konkurenceschopnost není závislá jen na špičkové technologii, která dnes ostatně velmi rychle zastarává, ale především na lidském potenciálu. Ten dovede tuto technologii nejen efektivně využívat, ale i trvale zlepšovat a zdokonalovat.

Související články

Paradoxem zůstává, že se již v mnoha oblastech začínáme přibližovat téměř k hranicím technické dokonalosti, donedávna nepředstavitelné. Atakujeme hranice možného, ale v oblasti sociální je tomu často právě naopak. Ano, je snazší pracovat s neživou hmotou, která nedisponuje náladou a měnícími se potřebami. Proto máme někde i sofistikovaně vypracované metodiky a postupy, na jejichž konci vychází produkty s ohromujícími technickými parametry. Zvládáme, a mnohdy na špičkové úrovni, procesy technické, technologické a ekonomické, ale často selháváme v činnostech týkajících se lidí – lidského potenciál. Řada zaměstnavatelů se zhlíží ve špičkové technologii, ale jejich znalosti v oblasti sociální zůstávají někde v období nevolnictví, v lepším případě raného kapitalismu.

Neuvědomují si, že dnešní konkurenceschopnost není závislá jen na špičkové technologii, která dnes ostatně velmi rychle zastarává, ale především na lidském potenciálu, který dovede tuto technologii nejen efektivně využívat, ale i trvale zlepšovat, zdokonalovat atd.

V mnoha organizacích nalezneme fungující systém managementu kvality, účinný contolling atd., ale velmi zřídka nalézáme stejně systémově nastavené a fungující procesy, uvolňující lidský potenciál a generující výrazný synergický efekt.

Organizace, které podceňují kultivaci silné firemní kultury, pěstování mentality hojnosti a pozitivní atmosféry na pracovišti jsou často zaskočeni odchodem špičkových lidí, kteří již dávno uspokojili své ekonomické potřeby a chtějí uspokojit další potřeby spojené s pozitivními vztahy, s jejich osobním růstem a rozvojem, smysluplností konání. Zapomínají, že stále platí: „Dokud naše manažerské systémy nebudou věnovat stejnou pozornost lidem, jakou věnují technice, technologiím a ekonomice, budeme řídit naše organizace v temnotě“.

Dnes, více než kdy jindy platí: „Největším nebezpečím pro firmu není její konkurence, ale vlastní nespokojení a demotivovaní pracovníci“.

V tomto světle vyniká informace, kterou zveřejnil Harvard Business Review – 5 % zvýšením spokojenosti zaměstnanců se o 10 % procent sníží náklady.

Stále si ještě myslíte, že spokojenost Vašich lidí je vedlejším produktem zisku?

Alexander Huňát

Diskuze k článku

od: M. Radan Chrobok

Dokonalost obsahuje i spokojenost (pozotivní přístup snižuje náklady) vloženo: 9.5.2009

Dobrý den, vážený pane Huňát, Váš článek mohu se vší zodpovědností označit za dokonale pravdivý - mám s (ne)spokojeností zkušenosti jako zaměstnanec i jako zaměstnavatel, ba jako už i "jen" investor.


I pro pana Koláčka podotýkám, že pozitivní přístup například snižuje míru chybovosti, zvyšuje úroveň šetření zdroji (a tedy celkové účinnosti) a podobně.


Zvláště by mne pak zajímalo, jak například VY jakožto firma (avšak i Vy osobně i v soukromém životě) rozvíjíte mentalitu hojnosti a pozitivnosti (psychické pole možností)?


Přeji Vám Bohatství a Přitažlivost,

M. Radan Chrobok Ph.D.


P.S.: Připravil jsem článek, který by s Vaší myšlenkou (resp. s celou vaší mentalitou) mohl přínosně harmonizovat: http://www.vlastnicesta.cz/akademie/duchovni-rozvoj/skutecne-plnohodnotne-partnerstvi/


Pane Koláček, můžere se také poučit...

reagovat

od: Alexander Huňát

odpověď na článek - POTŘEBUJEME SPOKOJENÉHO PRACOVNÍKA? vloženo: 18.2.2007

Nemám k dispozici článek z Harvard Business Review - převzal jsem tuto informaci od kolegů, ale přesnou odpověď bych hledal u HBR. V každém případě je nezpochybnitelné, že frustrovaný a nespokojený pracovník nebude mít stejnou výkonost jako pracovník spokojený (výkonnost, sdělování a sdílení know-how, odchod z organizace atd.)

reagovat

od: Václav Koláček

Opravdu se sníží náklady ? vloženo: 11.2.2007

Článek je zajímavý a má v sobě hodně pravdy, nicméně mne zaujala poslední věta, opravdu se sníží náklady, není to tak, že se zvýší výkonost celé společnosti (obrat, zisk, kvalita) ale náklady zůstanou ? Náklady se můžou snížit, ale podle mne to bude sekundární efekt a v některých případach mohou i narůst.
V.Koláček

reagovat

Obor

Metoda

Norma

Poradci

Myšlenky poradce

„Nejrozšířenější, nejjednodušší postup jak efektivně rozjet podnikání je ISO, jen málokdo to pochopil.“ více >>

Pavel Trvaj Pavel Trvaj

Každé podnikání (i výroba piva) začíná tím, že si odpovím na následující otázky – kdo potřebuje pivo? Kolik ho bude potřebovat? Za kolik jej mohu prodávat? Apod. Prostě napřed uděláte rozbor potřeb, zákazníků – marketingový průzkum, finanční kalkulace. Stanovíte si konkrétní vizi, strategii, cíle. Vše připravujete sami, je to přeci Vaše myšlenka, Vaše podnikání, prostě se angažujete.

Když vše dává smysl a je to reálné, začnete definovat, co musíte všechno a jak udělat – no prostě definujete procesy. K nim pak přidáte zdroje (lidské a materiální), vybavení, informace, apod. Pokud jsou pořád rizika menší než možnost být přínosný pro zákazníka. Můžete podnikání rozjet. Oslovíte zákazníky, dodavatele, uzavřete smlouvy, začnete vyrábět a dodávat. Určitě na poprvé nebudete skvělí, ale vyděláte první peníze, dostanete nové nápady a začnete zlepšovat, co již máte. Když si ty nejdůležitější myšlenky, postupy, výsledky zapíšete, máte firmu připravenou podle ISO 9001. 

Přejete si být informováni o nových článcích, metodách, řešeních z praxe, školeních, nabídkách?

Pokud hledáte konkrétní téma a nemůžete jej najít, napište majiteli na info@vlastnicesta.cz

Kvóty auditu
Mapa procesů
Koš - barva neshoda?
Diskriminace ISO
Formální strategie
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory Cookie. Další informace