Sladit může pomoci ISO

datum publikace 20.06.2009

ISO pomůže sladit

Minulé číslo newsletteru jsme po vzoru Jiřího Střelce věnovali hledání vlastní cesty. Jiří Střelec kromě jiného pomáhá firmám zavádět také systém ISO, který přináší určité standardy do výroby i řízení celé firmy a může pomoci také interní komunikaci. Samotné zavádění však na druhou stranu může být pro interní komunikaci velkou zkouškou.

Související články

„Systém ISO je systémem řízení firem k vytváření kvalitních produktů. Nejedná se o zvláštní dokumentační balík, který firma vytahuje ze skříně při auditu. Je to systém, kterým zaměstnanci mají pracovat. Systém řízení nastavujeme tak, aby nevznikaly žádné zbytečné aktivity. Každá přidaná hodnota, kvalita musí být doložena konkrétními výsledky, jinak ztrácí smysl,“ vysvětluje Jiří Střelec, proč zavést ISO. ISO určuje nejen kvalitu výrobku, ale také kvalitu řízení.

ISO a certifikace na škole

Střední průmyslová škola chemická Pardubice (SPŠCH) získala dne 10. prosince 2008 certifikát ISO 9001 jako první škola v Pardubickém kraji. Podle ISO totiž mohou pracovat nejen firmy, ale také školy a další organizace. „Chceme, aby naše škola připravovala studenty pro praxi a aby byla otevřená,“ vysvětluje Miroslava Katzerová, ředitelka SPŠCH, proč se pustili do zavádění ISO a dodává: „Certifikace systému kvality je oporou stávajících předností školy v poskytování služeb v oblasti vzdělávání a je důležitým předpokladem pro další úspěšnou činnost školy. Je to opravdu veliký krok kupředu z hlediska efektivnosti řízení školy. Díky ISO se podařilo zjednodušit a sjednotit různé procesy. ISO je zárukou kvality pro naše studenty, rodiče i firmy, do nichž naši studenti nastupují.“ ISO se prolíná veškerým děním ve škole. Např. U protokolů z laboratoří měl každý učitel jiné požadavky. V rámci ISO se požadavky sjednotily, aby protokoly ve všech předmětech vypadaly stejně. „Na začátku bylo ovšem třeba probrat se všemi pracovníky školy, co to znamená zavést ISO a jak se na tom budou podílet oni sami. Probírali jsme to ze všech stran,“ vzpomíná Katzerová. Na SPŠCH se tedy podařilo zavádění zvládnout i z hlediska interní komunikace, ale v případě, že by k zavedení došlo bez předchozích porad, mohlo dojít k mnoha problémům.

V rámci interní komunikace je nezbytné informovat zaměstnance o změnách, které se jich dotknou nebo které určitým způsobem ovlivní jejich práci. Zavádění ISO je jednou z nich.

PR1

Diskuze k článku

Obor

Metoda

Norma

Poradci

Myšlenky poradce

„Nejrozšířenější, nejjednodušší postup jak efektivně rozjet podnikání je ISO, jen málokdo to pochopil.“ více >>

Pavel Trvaj Pavel Trvaj

Každé podnikání (i výroba piva) začíná tím, že si odpovím na následující otázky – kdo potřebuje pivo? Kolik ho bude potřebovat? Za kolik jej mohu prodávat? Apod. Prostě napřed uděláte rozbor potřeb, zákazníků – marketingový průzkum, finanční kalkulace. Stanovíte si konkrétní vizi, strategii, cíle. Vše připravujete sami, je to přeci Vaše myšlenka, Vaše podnikání, prostě se angažujete.

Když vše dává smysl a je to reálné, začnete definovat, co musíte všechno a jak udělat – no prostě definujete procesy. K nim pak přidáte zdroje (lidské a materiální), vybavení, informace, apod. Pokud jsou pořád rizika menší než možnost být přínosný pro zákazníka. Můžete podnikání rozjet. Oslovíte zákazníky, dodavatele, uzavřete smlouvy, začnete vyrábět a dodávat. Určitě na poprvé nebudete skvělí, ale vyděláte první peníze, dostanete nové nápady a začnete zlepšovat, co již máte. Když si ty nejdůležitější myšlenky, postupy, výsledky zapíšete, máte firmu připravenou podle ISO 9001. 

Přejete si být informováni o nových článcích, metodách, řešeních z praxe, školeních, nabídkách?

Pokud hledáte konkrétní téma a nemůžete jej najít, napište majiteli na info@vlastnicesta.cz

Kvóty auditu
Mapa procesů
Koš - barva neshoda?
Diskriminace ISO
Formální strategie
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory Cookie. Další informace