Teambuilding: lék na neshody v pracovním týmu

datum publikace 17.09.2009

Teambuilding - drop in

Chcete, aby vaši zaměstnanci pracovali dlouhodobě efektivně? Máte rozhádaný pracovní tým, nevíte, co s ním, a uvědomujete si, že takový provoz je akorát cestou do pekel? Zkuste teambuilding!

Související články

Celý systém teambuildingových akcí pracuje se třemi základními pilíři, kterými jsou zážitek, zpětná vazba a nová zkušenost. Jeho výsledkem je zefektivnění práce a promazání koleček v soukolí pracovního kolektivu.

Horor, nebo táborová hra pro dospělé?

Uprostřed neznámé krajiny zastaví autobus. Je tma. Vystupuje z něj na třicet lidí, všichni mají zavázané oči. Jde snad o hromadný útěk za hranice, nebo dokonce o něco horšího? Vzápětí všichni dostanou startovní čísla, čelovku, mapu a buzolu, koná se tu totiž teambuildingová akce s názvem Noční Drop In a její účastníci se musejí vlastními silami dopravit zpátky do civilizace.

Drop In někdy také nazývaný „Útěk na svobodu“ patří mezi stále oblíbenější teambuildingové akce. Může se odehrávat jak v přírodě, tak i ve městě. Ve dne i v noci, obojí má své kouzlo. Noční prostředí navíc připomíná oblíbené táborové noční hry.

V důsledku je tedy úplně jedno, jaké prostředí firma zvolí, cílem této teambuildingové akce je utužení vztahů v kolektivu a vybudování pevných vazeb mezi zaměstnanci. Drop In Program se zaměřuje na skupinové rozhodování, orientační schopnosti, rychlost a improvizaci. V neposlední řadě je jeho „vedlejším produktem“ i silný společný nebo individuální zážitek.

Jedna noha, jedna lyže? Nebuďte včerejší!

Že vás pobíhání s buzolou po lese nebere? A co tohle? „Pravá, levá, teď zpomalit, všichni najednou, kámen před námi, pravá trochu do leva.“ Jsme na louce, kde se skupina lidí snaží dojít co nejrychleji od startu k cíli po vytyčené trase, na nohou má upevněné týmové lyže.

Spolupracovat musí celý tým, jde o rychlost i přesnost. Navíc se při závodech pětičlenných družstev užije poměrně dost legrace. Dřevěné týmové lyže s úchyty pro patero nohou mají také provazy, které držíte rukama, což celou akci usnadňuje, i když samozřejmě vždy trvá, než se závodníci sehrají a zrychlí. Proto jsou týmové lyže osvědčeným způsobem budování týmu.

Jde o zábavu, pro kterou nemusíte shánět žádné zvláštní vybavení. Týmové lyže i vhodné prostranství zajistí Firemní programy, stačí sportovní oblečení a obuv. Soutěž zvládne kdokoli a je naprosto bezpečná. Maximálně vám někdo lyží stoupne na nohu. Aktivita je vhodná pro letní i zimní období.

Vrum, vrum... Pozor, ostře doleva!

Řidič, navigátor a Grand Prix modelů skutečných závodních aut zmenšených v poměru 1:10? I tak může vypadat teambuildingová akce v případě, že vaši zaměstnanci sportovním outdoorovým akcím příliš neholdují. Pro takové případy nabízejí specializované agentury indoor-/outdoorové eventy jako RC Rallye.
RC Rallye je na prostředí téměř nenáročná, venkovní areál sice nabízí větší variabilitu okruhu, ale uspořádat Velkou cenu není problém ani uvnitř. Stačí k tomu prostor s minimálními rozměry 5 x 9 metrů. Modely na dálkové ovládání jsou poháněné elektromotory. Aby nedocházelo k vzájemnému narušování vysílačů, pracují všechny na jiných vlnových délkách. Navíc mívají modely i funkční světla, takže lze soutěž i patřičně zdramatizovat.

Různé cesty, dlouhodobý efekt

Teambuildingové aktivity bývají různé a vždy šité na míru potřebám firem samotných. Ty si dnes mohou vybírat z nepřeberného množství agentur, které se na pořádání firemních akcí přímo specializují. Nebo můžou takovéto akce organizovat i přímo specializovaná či PR oddělení jednotlivých společností.
I přes zjevné výhody, které teambuilding firmám přináší, existují i nevýhody takovéto organizované činnosti. Ostýchavý zaměstnanec, který se při povinné firemní akci nedokáže uvolnit, může silně narušit kolektivního ducha týmu stejně jako „nepřekonatelné“ osobní antipatie jednotlivých členů kolektivu. I přes tyto problémy však teambuildingové akce nabízejí spíš zábavu, dobrou náladu a vzpomínky, na kterých může být vybudován dobrý základ pro dlouhodobé fungování firmy.

Článek připravili z Firemní programy.cz

Diskuze k článku

od: Ivana Mrázková

Skvělé akce vloženo: 6.2.2017

Je pravda, že někdy může být teambuilding protivný. Obzvlášť ze začátku, pamatuji si, když to přišlo k nám do firmy. Vůbec nás to nebavlo, ale postupem času jsme si na to tak nějak zvykli. Zvrat přišel, když firma začala tyhle akce organizovat přes agenturu http://www.benchmarkevents.cz/. Akce jakoby najednou měly duši, my jsme se opravdu začali sbližovat a naše schopnost spolupráce se velmi prohloubila.

reagovat

od: Romana Kohutková

Dotaz - teambuilding vloženo: 17.2.2015

Dobrý den,

naše firma by chtěla uspořádat nějaký teambuilding. Zajímalo by nás, jestli je možné uposřádat nějakou akci, po které by bylo možné získat i zpětnou vazbu (shodnocení, jak tým spolupracuje, jaké má který zaměstnanec předosti atd.)

reagovat

od: Jiří Střelec

RE: Dotaz - teambuilding vloženo: 17.2.2015 vloženo: 17.2.2015

Dobrý večer,
potřebujete-li získat skutečné přednosti pracovníků a k tomu jak jsou schopni pracovat v týmu, je vhodné si rozmyslet , zda vůbec existuje teambuilding, který to dokáže. Představte si, že budete mít pracovníka, který nemá rád výšky a teambuilding bude probíhat v lanovém centru. Je spolupráce v týmu bude zcela zkreslená. Na druhou stranu např. pokud připravíte workshop, kde má pracovník řešit problém v jeho odbornosti a má dosáhnout společného výsledku, mnohem lépe uvidíte, zda dokáže využít své odbornosti pro spolupráci a dosažené společného výsledku. Ba co víc, dovíte se jeho postoje a názory, které ovlivńují nejen jeho práci, ale práci i ostatních. Dokážete také naplánovat na co se soustředit pro jeho další rozvoj.
Základem je proč skutečně potřebujete teambuilding a proč potřebujete vyhodnocení spolupráce a předností.
Budete-li mít jakékoliv dotazy, kontaktujte naše poradce. Děkuji

reagovat

Obor

Metoda

Norma

Poradci

Myšlenky poradce

„Většina firem má skvělého pracovníka pana ONO. Málo kdo ho dokáže skutečně najít.“ více >>

Pavel Trvaj Pavel Trvaj

Nejlepší jsou na poradách a v řešitelských týmech vyjádření typu – „Měli bychom udělat...“, „Udělejte to nějak...“, „Mělo by se....“, „Však On to někdo udělá...“. Všechny tyto věty vlastně zadávají práci panu ONO. Když se však hledá splnění úkolů, výsledky není možné najít pana ONO. Prostě neexistuje. Každý si myslel, že pan ONO je někdo jiný než on sám.

Zadáváte-li jakýkoliv úkol, vždy je třeba jasně se dohodnout s konkrétním řešitelem. Osobou odpovědnou za vyřešení úkolu. To ještě nestačí, je třeba přidat i termín do kdy úkol potřebuje mít firma splněn, jaký má být konkrétní výstup.

Přejete si být informováni o nových článcích, metodách, řešeních z praxe, školeních, nabídkách?

Pokud hledáte konkrétní téma a nemůžete jej najít, napište majiteli na info@vlastnicesta.cz

Kvóty auditu
Mapa procesů
Koš - barva neshoda?
Diskriminace ISO
Formální strategie
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory Cookie. Další informace