Spokojenost s certifikačními společnostmi a auditory

datum publikace 26.12.2013

Jste spokojeni s certifikační společností

Certifikace má v ČR dlouhou historii. Nejprve zde byly jen renomované společnosti, které by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Certifikace byla výsada. Získat certifikát trvalo i roky a stálo to hodně peněz. Pak se s certifikačními společnostmi roztrhl tzv. pytel. Vyrostly jich desítky. Certifikát se spíše stal nákupním artiklem. Jako poradci se neustále potkáváme s chováním a výsledky certifikačních společností a auditorů. "Skazky" z auditů nás přiměly připravit průzkum Spokojenosti s certifikačními společnostmi. Průzkum najdete ZDE.

Související články

Průzkum je připraven v aplikaci od Google zde Dotazník spokojenosti. Prosím, o Vaše vyplnění. 

Kde začít?

Na trhu existuje zvláštní vztah mezi firmou a certifikační společností. Certifikační společnosti nemusí mít zájem vědět, jak jsou jejich zákazníci s nimi spokojeni. Hlavně když platí a pro ČIA se vždy vymyslí nějaký formální průzkum spokojenosti. A také si prosím uvědomme, že získat zakázku na certifikaci je dnes o penězích. Nepůjde-li certifikační společnost s cenou na ruku zákazníka, nezíská dostatek finančních prostředků na vlastní existenci a poplatky za akreditaci. 

No a držitelé certifikátů si zase málokdy budou stěžovat na certifikační auditory, aby jim náhodou nepozdrželi platnost nebo dokonce neodebrali certifikát. Někdy tak vzniká vztah z nutnosti. Kdo by tedy mohl veřejně udělat průzkum a nebát  se nebo nemít z průzkumu zisk? Odpověděl jsem si sám, je to poradenský portál jako je Vlastní cesta. Připravil jsem jej. Domnívám se, že vše se dá dělat základními třemi způsoby: 

 • špatně
 • dobře 
 • neutrálně

Moje cesta je dělat věci dobře a tak se podívejme, jak je to s certifikací a certifikačními audity. 

Skasky z auditů

Na trhu zajišťování kvality se pohybuji už od roku 1991. Stále poslouchám různé příběhy s certifikačními společnostmi. Pamatuji dobu, kdy auditor byl velký "pán". Všichni okolo něj lítali v předklonu a on jen kladl otázky z normy ISO, kterým nikdo nerozuměl. Situace na trhu se posléze změnila. Začalo se prodávat tzv. krabicové ISO. Podle velikosti firmy, si můžete certifikát koupit a je to jen cenový boj mezi certifikačními společnostmi. Zákazník a kvalitní produkt tak trochu certifikační společnosti v boji o přežití přestaly zajímat. To v posledních letech vedlo k tomu, že slýchávám tyto skazky z certifkačních auditů: 

 • auditor se tu ani neukázal
 • auditor si prohlížel jen papíry a zakázky ho nezajímaly
 • auditní tým přišel skoro o hodinu později a ani se neomluvil
 • auditoři se mezi sebou hádali 
 • auditor nás nutí kreslit diagramy a samé blbosti, které nám k ničemu nejsou  
 • certifikační společnost nás buzeruje a pak nám pošle naprosto chybné podklady 
 • auditor si nevyžádal žádné podklady a přijel na audit na slepo
 • auditor neuměl anglicky a nedomluvil se s našimi pracovníky
 • auditor byl z Rumunska a nechápal náš business
 • auditor neukončil certifikační proces, i když mu nebyly předloženy záznamy (zpráva z IA, přezkoumání apod.)
 • auditor za den udělá 2 – 3 audity
 • kolega byl v indické organizaci a zvládli za 7 dní 25 auditů dle AS 9100
 • ...

To je jen malý výčet. Pokud máte další takové skazky, pošlete mi je a dopíšu je se do tohoto seznamu. Nebo je připište do diskuse uvedené níže. 

Vždy jde o obě strany 

Stoprocentně očekávám, že když tento článek bude číst pracovník certifikační společnosti, namítne - "To je jen jedna stránka mince". Bude mít pravdu. Na druhé straně jsou skazky jiného typu: 

 • my vás platíme, tak nám napište, co potřebujeme
 • když se vám u nás nelíbí, pozveme si někoho jiného
 • děláme to jen pro výběrová řízení
 • každý rok to máte špatně
 • na blbosti není čas
 • tady máte ty papíry a nezdržujte nás
 • ...

 To je jen malý výčet. Pokud máte další takové skazky, pošlete mi je a dopíšu je se do tohoto seznamu. Nebo je připište do diskuse uvedené níže. 

Má ještě certifikace smysl

Když tak poslouchám jednu i druhou stranu, ptám se - "Má certifikace ještě smysl?". Zvláště mi vyvstává otázka i po té, co držitelé certifikátu ISO mohou být vyloučeni pro diskriminaci z výběrových řízení. Roky budovanému systému akreditací a certifikací naši státní představitelé nasadili "korunu". ČIA, která je nejvyšším orgánem pro akreditace nic nezmohla a vyloučení požadavku na certifkáty ISO jako požadavek státních výběrových řízení, nezabránila. 

I přesto se domnívám, že certifikace má smysl. Jen je třeba se vrátit k původní podstatě certifikace a ISA. Málokdo ví, že normy ISO obsahuji nejlepší zkušenosti světových manažerů na jejich cestě k úspěchu. Jak se vyvarovat zbytečných chyb. Kvalitu produktů a procesů potřebujeme. Ne však tu papírovou, ale tu praktickou. Je ji třeba stále dělat a rozvíjet. Pokud firma narazí na nevhodnou certifikační společnost nebo auditora, má je vyhodit a vzít si jiného. Stále platí, každou chybu si podnikatel zaplatí. Zákazník nic neodpouští. Naopak, chce všechno hned, 100%-ní a levně. Na takové cestě není vhodné vyhazovat peníze za špatnou práci, byť by se jednalo o externího certifikačního auditora. Znám firmy, které řekli auditorům - "takto NE." Vyplatilo se jim to. 

Výsledky průzkumu

Průzkum jsme rozeslali na všechny odběratele novinek Vlastní cesty, našim zákazníkům. Odpovědi jsou anonymní a neumíme zjistit, kdo a jak odpovídal, pokud se nám sám nepřihlásí. Budeme rádi, když bychom se nám účastníci ohlásili a napsali další své zkušenosti do diskuse. 

Jakmile získáme dostatečný vzorek odpovědí, budeme výsledky průzkumu zde publikovat. 

Jiří Střelec

Diskuze k článku

Obor

Metoda

Norma

Poradci

Myšlenky poradce

„Posláním poradce je najít vhodné cesty řešení problémů jeho klientů a vytvářet systémy, které jsou pro lidi. “ více >>

Jiří Střelec Jiří Střelec

Je-li Vašim zájmem, aby člověk, pracovník, manažer byl sám schopen se rozvíjet, není vhodné mu "radit", ale ukázat možné cesty. Člověk si pak sám zvolí cestu, která je blízká jeho srdci. Cestu, která je blízká jeho schopnostem a má chuť se po ní vydat. Na poradci Vlastní cesty je hledat a ukazovat takové cesty, které lidem pomohou vyřešit jejich problémy. 
Cesty vždy vyžadují nějaký systém. Ať už je to systém pro osobní užití (v soukromém životě, rodině) nebo ve firmě. Všechny tyto systémy by měly být jednoduché, použitelné, .. no prostě pro lidi.

Přejete si být informováni o nových článcích, metodách, řešeních z praxe, školeních, nabídkách?

Pokud hledáte konkrétní téma a nemůžete jej najít, napište majiteli na info@vlastnicesta.cz

Kvóty auditu
Mapa procesů
Koš - barva neshoda?
Diskriminace ISO
Formální strategie
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory Cookie. Další informace