TDS CERT „umí certifikovat ISO s lidskou tváří“…

datum publikace 03.05.2010

Certifikace s lidskou tváří

TDS CERT ale tvrdí, že na rozdíl od mnoha jiných „umí certifikovat ISO s lidskou tváří“ a plně obstojí v četné naší i zahraniční konkurenci, kde na misce vah je na jedné straně kvalita služby a na druhé cena.

Související články

TDS CERT je certifikační orgán Technického dozorčího spolku v Brně. Obnovil svoji činnost v roce 1992, čímž navázal na u nás přerušenou historii TDS z přelomu 19 století. Byl před více než 100 léty jediným dozorčím orgánem u nás a je nyní opět plnohodnotně zařazen do skupiny obdobných dozorčích spolků v Evropě jako je např. Lloyd´s Register, TÜV(,-německé a rakouské), a.j. TDS CERT je akreditován Českým institutem pro akreditaci v Praze pro certifikaci norem řady ISO 9000, 14000, 20 000, 27 000 a OHSAS 18001. Touto národní akreditací je zaveden v nadřazeném evropském systému a jeho certifikát má po všech stránkách stejnou hodnotu jako již zmiňované světově uznávané zahraniční certifikační orgány.
TDS CERT ale tvrdí, že na rozdíl od mnoha jiných „umí certifikovat ISO s lidskou tváří“ a plně obstojí v četné naší i zahraniční konkurenci, kde na misce vah je na jedné straně kvalita služby a na druhé cena.

Předpokládá se, že předmětem poptávky firem je v tomto případě získání certifikátu některé z ISO norem a firma je pevně rozhodnuta, ví co chce a má potřebné personální i finanční zdroje. Ví také, že v podvědomí veřejnosti existuje všeobecný názor, že byť je certifikát ISO na jedné straně pozitivně vnímán jako projev dobré úrovně řízení a garance kvality, na straně druhé pak jako „byrokratická obluda“ vyžadující spoustu, mnohdy formální, administrativy. Říká se potom, že ISO „ztrácí lidskou tvář“. Nemalou roli hraje cena a to nejen vlastní certifikace, ale i následných ročních auditů, po celou dobu platnosti certifikátu.
Jednoduchá metoda „jak na to“, je prostý (ale správný) výběr dodavatele. Spočívá ve stanovení hodnotících kriterií, zejména těch „rizikových“ a jejich jednoduché porovnání nabídek od několika subjektů. Za ta podstatná kritéria můžeme shodně považovat: jméno certifikačního orgánu a cenu za certifikaci.
V dalším textu předkládáme názor, jak se ve spleti předhánějících se nabídek orientovat.

1. hodnotící kriterium - jméno certifikačního orgánu (CO). V nabídce na internetu se jedná o přibližně 100 subjektů akreditovaných ČIA Praha. Často se stává, že firma trvá na konkrétním CO a argumentuje tím, že musí brát ohled na požadavek zahraničního odběratele. Tady je zapotřebí objasnit, že hodnota českého a zahraničního certifikátu je stejná, podmínka je, že tento je akreditován příslušným národním institutem. Velmi důležité je také vědět, že akreditovaný CO musí mít oprávnění certifikovat Váš obor,tzn. musí být obeznámen s příslušnou profesí a musí mít dostatečný počet zkušených odborníků – auditorů. Údaje o akreditaci CO a schopnost certifikovat konkrétní obor bychom měli najít na internetu – na webových prezentacích příslušných CO, popř. na stránkách akreditačního úřadu. Pokud zde hovoříme o výběru CO podle jména, nezapomínejme na REFERENCE. Nikdo Vám neporadí lépe než spokojený zákazník a nebo ten, kdo se „pořádně spálil“.

2. hodnotící kriterium – cena. Neplatí už tolik, že zahraniční nabídky jsou výrazně dražší než české, musely hodně slevit, aby se v naší konkurenci udržely. Nenechte se také zmást „velmi výhodnou“ nabídkou, často olemovanou neuvěřitelnými slevami (50- 60%) s podtextem „jen pro Vás“. Jakákoliv sleva je přinejmenším podezřelá. Nikdo nedělá zadarmo! I zde platí omšelá fráze: „Nejsme tak bohatí, abychom kupovali levné služby!“ Na druhou stranu - vždy požadujte za vydané peníze správnou přidanou hodnotu!

My z TDS CERT Vám doporučujeme: Při poptávání certifikačních služeb jednejte vždy osobně a získejte si maximum důvěryhodných informací!

Závěr

Na závěr se vnucuje otázka:, Kde je to nejdůležitější - „lidská tvář ISO“ ? Auditoři TDS CERT patří mezi největší praktiky s mnoha zkušenostmi. Nenutí firmy do byrokracie. Vychází z toho, co je ve firmě zavedeno a odpovědně posoudí, zda to ještě normě vyhovuje či nikoliv. Při certifikaci uplatňují požadavky norem tak, aby byl každý jednotlivec přesvědčen o jejich užitečnosti a skutečné potřebě. Tedy „ISO s lidskou tváří“, které může každý akceptovat, rozumí mu a také jej využívá.
Přesvědčte se o tom na vlastní kůži! Děkujeme

Jiří Noss, Lucie Zapletalová

Diskuze k článku

Obor

Metoda

Norma

Poradci

Myšlenky poradce

„Posláním poradce je najít vhodné cesty řešení problémů jeho klientů a vytvářet systémy, které jsou pro lidi. “ více >>

Jiří Střelec Jiří Střelec

Je-li Vašim zájmem, aby člověk, pracovník, manažer byl sám schopen se rozvíjet, není vhodné mu "radit", ale ukázat možné cesty. Člověk si pak sám zvolí cestu, která je blízká jeho srdci. Cestu, která je blízká jeho schopnostem a má chuť se po ní vydat. Na poradci Vlastní cesty je hledat a ukazovat takové cesty, které lidem pomohou vyřešit jejich problémy. 
Cesty vždy vyžadují nějaký systém. Ať už je to systém pro osobní užití (v soukromém životě, rodině) nebo ve firmě. Všechny tyto systémy by měly být jednoduché, použitelné, .. no prostě pro lidi.

Přejete si být informováni o nových článcích, metodách, řešeních z praxe, školeních, nabídkách?

Pokud hledáte konkrétní téma a nemůžete jej najít, napište majiteli na info@vlastnicesta.cz

Kvóty auditu
Mapa procesů
Koš - barva neshoda?
Diskriminace ISO
Formální strategie
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory Cookie. Další informace