Poslední úplný kalendářní týden v dubnu je již od roku 1952 celosvětově věnován svátku pracovníků v administrativě.

Poslední úplný kalendářní týden v dubnu je již od roku 1952 celosvětově věnován svátku pracovníků v administrativě. Středa je pak dnem, kdy zaměstnavatelé svým zaměstnancům děkují za celoroční práci a předávají jim drobné dárky a květiny. Letos připadá tento sváteční den na 22. dubna. APA slaví společně se svými členy a veřejností právě v těchto dnech!

Stejně jako mají svůj den děti, ženy, zamilovaní, matky, hasiči, horníci nebo učitelé, mají svůj den i administrativní pracovníci. V mnoha zemích světa je spíše známý pod dřívějším názvem Den sekretářek. Od roku 2000 je však jeho oficiální název Den administrativních pracovníků.

V Německu, kde je Den sekretářek velmi populární, dostávají asistentky, office manageři, recepční, týmoví asistenti a všichni, kdo se podílejí na firemní správě, v tento den především květinové dary. Vhodné jsou všechny druhy řezaných květin, stejně jako i hrnkové květiny a bylinky, které se dají umístit v kanceláři na delší dobu. Ale pozor, za nevhodné jsou považovány rudé růže, které by mohly na pracovišti vyvolat mylný dojem vzhledem k tomu, že tato barva růží symbolizuje vyznání lásky.

Během téměř 60leté historie, kdy se tento svátek slaví, se stal zejména v USA jedním z největších pracovních svátků roku. V USA pracuje přibližně 4,1 milionu asistentek a celkem 9 milionů pracovníků na nejrůznějších pozicích v rámci firemní podpory. Během tohoto svátečního týdne se konají nejrůznější komunitní a zábavné akce. Školení a semináře bývají pro administrativní pracovníky během svátků zdarma.

V březnu tohoto roku provedla APA, jejímž prezidentem je Jan Poledník, průzkum mezi českými zaměstnavateli, z kterého vyplývá, že:

  • 23 % zaměstnavatelů pravidelně oceňuje své administrativní pracovníky v tyto sváteční dny dárkem a poděkováním
  • 26 % zaměstnavatelů o svátku ví, ale neslaví jej a nepovažuje jeho oslavu za důležitou
  • 39 % zaměstnavatelů o svátku neví, ale nemělo by nic proti jeho zavedení do standardu jejich firemní kultury
  • 12 % zaměstnavatelů se vyjádřilo, že o svátku neví a ani jej do budoucna slavit neplánují

V České republice slaví tento svátek především členové a partneři Asociace Profesionálů v administrativě – TOPasistentka, o.s. (APA), která je členem Mezinárodní asociace IAAP, a mimo další aktivity je také vyhlašovatelem Celostátní soutěže .TOPasistentka ČR 2009

Na dny 22. – 25. dubna připravila APA pro všechny členy a zástupce široké veřejnosti jako dárek Dny módy a módních doplňků v Pachtově paláci v Praze, kde bude možné výhodně nakupovat za téměř velkoobchodní ceny.

Nezapomeňte v tyto sváteční dny na sebe a své kolegy ani Vy!

Pro více informací, prosím, kontaktujte:

Soňa Uhrová
PR manager
GSM: +420 777 507 303
sona@conpro.cz