Bezpečnost a ochrana zdraví při práci je obor zabývající se opatřeními, pravidly, procesy, legislativními nařízeními, jejichž smyslem je omezit nebo snížit rizika vedoucí k poškození zdraví v pracovním prostředí. Patří sem hodnocení rizik, kategorizace prací, osobní ochranné pomůcky, pracovní oděvy, hygiena, pracovní úrazy apod.
Požární ochrana se zabývá opatřeními zabraňující vzniku požárů a minimalizací jeho účinku na majetek a lidský organismus.
BOZP | Bezpečnost a ochrana zdraví při práci
Nedílnou součástí řízení firmy je i starost o bezpečnost a ochranu zdraví při práci. Firma musí plnit příslušné požadavky a zásady, jak chránit zaměstnance, snižovat možnost výskytu nemocí z povolání a eliminovat možnosti vzniku pracovních úrazů. BOZP vyžaduje systémový přístup.
Správně nastavený systém zajišťuje firmám a managementu především:
- prevenci před vznikem nežádoucích stavů
- úsporu na případných sankcích kontrolních orgánů
Neznámé nejsou ani případy, kdy krizové stavy a sankce znamenali ukončení podnikání.
Dodržováním základních zásad BOZP je plněna jedna z povinností zákoníku práce v této oblasti. Školením BOZP a řidičů referentských vozidel je rovněž plněna další ze základních povinností plnění zákoníku práce.
Zásady BOZP
Mezi základní požadavky při plnění zásad BOZP patří:
- vytvoření relevantní dokumentace BOZP
- provedení kategorizace prací
- tvorba registru rizik
- pravidelné kontroly BOZP
- vytvoření přehledu legislativních požadavků
- doklady pro provádění vstupních školení nových zaměstnanců
- naplnění relevantních právních požadavků (analýza rizik, kategorizace prací, lékařské prohlídky, havarijní situace, kontroly BOZP, pracovní úrazy, přidělování osobních ochranných pracovních prostředků, havarijní připravenost apod.)
- provedení školení BOZP
Uvedené aktivity řeší osoby odborně způsobilé v prevenci rizik. V praxi se někdy používá označení Technik BOZP.
Školení BOZP
Základní povinností organizací je provedení školení BOZP případně řidičů referentů podle zpracovaných postupů. Obsahem školení jsou následující oblasti:
|
|
|
Technik BOZP
Technik BOZP není správný pojem. Tento název se používá v praxi v běžné mluvě. Správně označení je dle legislativy osoba odborně způsobilá v prevenci rizik. Jedná se o fyzickou osobu zajišťující úkoly v prevenci rizik v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
Plán BOZP
Plán BOZP - povinnost zpracovat Plán BOZP vzniká, jsou-li naplněny zásady NV 591/2006 Sb., přílohy 5. Plán BOZP je třeba zpracovat, pokud dochází ke zvýšenému ohrožení života nebo poškození zdraví fyzických osob Je to např. u těchto činností:
- Práce vystavující zaměstnance riziku poškození zdraví nebo smrti sesuvem uvolněné zeminy ve výkopu o hloubce větší než 5 m.
- Práce související s používáním nebezpečných chemických látek a směsí klasifikovaných podle přímo použitelného předpisu Evropské unie jako akutně toxické kategorie 1 a 2 nebo při výskytu biologických činitelů podle zvláštních právních předpisů.
- Práce se zdroji ionizujícího záření pokud se na ně nevztahují zvláštní právní předpisy - Atomový zákon.
- Práce nad vodou nebo v její těsné blízkosti spojené s bezprostředním nebezpečí utonutí.
- Práce, při kterých hrozí pád z výšky nebo do volné hloubky více než 10 m.
- Práce vykonávané v ochranných pásmech energetických vedení popřípadě zařízení technického vybavení.
- Studnařské práce, zemní práce prováděné protlačováním nebo mikrotunelováním z podzemního díla, práce při stavbě tunelů, pokud nepodléhají dozoru orgánů státní báňské správy - Stavební zákon.
- Potápěčské práce.
- Práce prováděné ve zvýšeném tlaku vzduchu (v kesonu).
- Práce s použitím výbušnin podle zvláštních právních předpisů - Hornické činnosti.
- Práce spojené s montáží a demontáží těžkých konstrukčních stavebních dílů kovových, betonových, a dřevěných určených pro trvalé zabudování do staveb.