SWOT analýza

datum publikace 23.07.2012

Vést správně firmu v chaotickém prostředí vyžaduje již sofistikované metody, jen vlastní úsudek mnohdy nestačí.

Analýza používaná převážně v marketingu pro vyhodnocení silných a slabých stránek společnosti, jejich příležitostí a hrozeb v tržním prostředí ve které firma podniká. SWOT umožňuje reálně zhodnotit sílu vlastního vnitřního prostředí firmy vzhledem k externímu prostředí (tržnímu). Pomáhá najít vhodnou strategii k prosperitě a zisku firmy. 

SWOT analýza hodnotí silné (Strenghts), slabé (Weaknesses) stránky společnosti, hrozby (Threats) a příležitosti (Opportunities) spojené s podnikátelským záměrem, projektem, strategii nebo i restrukturalizací procesů.

Díky ní dokážeme komplexně vyhodnotit fungování firmy, nalézt problémy nebo nové možnosti růstu. SWOT je součástí strategického (dlouhodobého) plánování společnosti.

SWOT analýza byla vyvinuta Albertem Humphreym ze Stanfordovy univerzity. V šedesátých letech vedl výzkumný projekt, při němž byla využita data od 500 nejvýznamnějších amerických společností.

Popis SWOT analýzy

Analýza spočívá v rozboru a hodnocení současného stavu firmy (vnitřní prostředí) a současné situace okolí firmy (vnější prostředí). Ve vnitřním prostředí hledá a klasifikuje silné a slabé stránky firmy. Ve vnějším prostředí hledá a klasifikuje příležitosti a hrozby pro firmu. Pro vyspecifikování jednotlivých např. silných stránek bývá využit brainstorming s managementem firmy a specialisty na oblast, kterých se SWOT analýzá týká. Po brainstormingu se vše roztřídí podle relevantnosti k záměru použití SWOT.
Následně nastupuje kvantifikované hodnocení jednotlivých položek všemi zúčastněnými. Po shodnocení a spočítání váhy jednotlivých např. silných stránek celým týmem se seřadí dle důležitosti. Dále musí proběhnout jasné rozhodnutí managemnetu, jak s výsledky analýzy naloží a co bude realizovat.

V rámci SWOT analýzy je vhodné hledat vzájemné synergie mezi silnými a slabými stránkami, příležitostmi a silnými stránkami apod. Tyto synergie pak v zápětí mohou být použity pro stanovení strategie a rozvoje firmy.

Použití SWOT analýzy pro stanovení strategie

SWOT analýzu je možné využít jako silný nástroj pro stanovení a optimalizaci strategie společnosti, projektu nebo zlepšování stávajícího stavu či procesů. Při této možnosti je možné se rozhodovat pro kterou strategii se management rozhodne. Nabízí se tyto možnosti:

  • MAX-MAX strategie - maximalizací silných stránek – maximalizovat příležitosti
  • MIN-MAX strategie - minimalizací slabých stránek – maximalizovat příležitosti
  • MAX-MIN strategie - maximalizací silných stránek – minimalizovat hrozby
  • MIN-MIN strategie - minimalizací slabých stránek – minimalizovat hrozby

Uvedené strategie jsou pro vyhodnocení již náročnější. Je však možné použít rychlou variantu vyhodnocení. 

Takové použití SWOT analýzy využívá poradce Jiří Střelec a poradce Doc. Ing. Vladimír Horáček Csc.

Oblasti používání SWOT analýzy:

Jiří Střelec

Diskuze k článku

od: Karel Joudálek

Dotaz vloženo: 12.9.2013

Dobrý den,
píšete zde : "Níže si můžete stáhnout soubor v Excelu pro vytvoření SWOT analýzy a její rychlé vyhodnocení. ", ale já bohužel nevidím kde si inkriminovaný soubor mohu stáhnout ...
Děkuji za radu, K.J.

reagovat

od: Jiří Střelec

RE: Dotaz vloženo: 13.9.2013

Dobrý den, ano, máte pravdu nyní nelze soubor stáhnout, protože portál prochází kompletní rekonstrukcí a placená sekce se předělává. Pokud máte o soubor zájem, pošlu Vám cenu a náhledy na soubor. Pokud se soubor rozhodnete zakoupit, zašlu Vám jej.

reagovat

od: Jiří Střelec

RE: Chyba vloženo: 16.8.2013

Dobrý večer Honzo, děkuji Vám za upozornění. Už jsem to opravil a zrovna jsem i trochu graficky vylepšil obrázky.
S pozdravem Jiří Střelec, majitel

reagovat

od: Honza .

Chyba vloženo: 11.8.2013

Vážně "Příložetitosti"? :-) Chtělo by to revizi obrázku SWATky.

reagovat

od: Ayumi

díky vloženo: 24.9.2008

jsem ráda že jsem tento članek našla. Moc mi to pomohlo s domacím úkolem. Je to přehledne a pochopila jsem to. Za to mate můj obdiv. :)

reagovat

Související články

Články z oboru

Obor

Myšlenky poradce

„Nevěřte, dokud si danou věc neumíte zkontrolovat nebo není z Vámi prověřeného, spolehlivého zdroje.“ více >>

Jiří Střelec Jiří Střelec

Je snadné uvěřit hezkým slovům ostatních, jak co umí, jak budou pracovat, jak pracují přes čas apod. Skutečnost však nebývá tak ideální. Majitelé firem o tom ví své. Nejvíc si stěžují manažeři a majitelé, kteří si nové pracovníky neprověří, nezeptají se na reference, nezavolají poslednímu zaměstnavateli nebo si neudělají namátkovou kontrolu. Je zcela jedno, zda jste ve výrobě, na stavbě, v cukrárně nebo vývojovém oddělení. Vždy je třeba si informace ověřovat. Vždy se nemusí jednat o podvod a lež, ale velmi často se jedná o neznalost, jiné zkušenosti apod. Včasná kontrola Vám ušetří spoustu času a peněz. 

Kvóty auditu
Mapa procesů
Koš - barva neshoda?
Diskriminace ISO
Formální strategie