SWOT analýza

datum publikace 23.07.2012

Vést správně firmu v chaotickém prostředí vyžaduje již sofistikované metody, jen vlastní úsudek mnohdy nestačí.

Analýza používaná převážně v marketingu pro vyhodnocení silných a slabých stránek společnosti, jejich příležitostí a hrozeb v tržním prostředí ve které firma podniká. SWOT umožňuje reálně zhodnotit sílu vlastního vnitřního prostředí firmy vzhledem k externímu prostředí (tržnímu). Pomáhá najít vhodnou strategii k prosperitě a zisku firmy. 

SWOT analýza hodnotí silné (Strenghts), slabé (Weaknesses) stránky společnosti, hrozby (Threats) a příležitosti (Opportunities) spojené s podnikátelským záměrem, projektem, strategii nebo i restrukturalizací procesů.

Díky ní dokážeme komplexně vyhodnotit fungování firmy, nalézt problémy nebo nové možnosti růstu. SWOT je součástí strategického (dlouhodobého) plánování společnosti.

SWOT analýza byla vyvinuta Albertem Humphreym ze Stanfordovy univerzity. V šedesátých letech vedl výzkumný projekt, při němž byla využita data od 500 nejvýznamnějších amerických společností.

Popis SWOT analýzy

Analýza spočívá v rozboru a hodnocení současného stavu firmy (vnitřní prostředí) a současné situace okolí firmy (vnější prostředí). Ve vnitřním prostředí hledá a klasifikuje silné a slabé stránky firmy. Ve vnějším prostředí hledá a klasifikuje příležitosti a hrozby pro firmu. Pro vyspecifikování jednotlivých např. silných stránek bývá využit brainstorming s managementem firmy a specialisty na oblast, kterých se SWOT analýzá týká. Po brainstormingu se vše roztřídí podle relevantnosti k záměru použití SWOT.
Následně nastupuje kvantifikované hodnocení jednotlivých položek všemi zúčastněnými. Po shodnocení a spočítání váhy jednotlivých např. silných stránek celým týmem se seřadí dle důležitosti. Dále musí proběhnout jasné rozhodnutí managemnetu, jak s výsledky analýzy naloží a co bude realizovat.

V rámci SWOT analýzy je vhodné hledat vzájemné synergie mezi silnými a slabými stránkami, příležitostmi a silnými stránkami apod. Tyto synergie pak v zápětí mohou být použity pro stanovení strategie a rozvoje firmy.

Použití SWOT analýzy pro stanovení strategie

SWOT analýzu je možné využít jako silný nástroj pro stanovení a optimalizaci strategie společnosti, projektu nebo zlepšování stávajícího stavu či procesů. Při této možnosti je možné se rozhodovat pro kterou strategii se management rozhodne. Nabízí se tyto možnosti:

  • MAX-MAX strategie - maximalizací silných stránek – maximalizovat příležitosti
  • MIN-MAX strategie - minimalizací slabých stránek – maximalizovat příležitosti
  • MAX-MIN strategie - maximalizací silných stránek – minimalizovat hrozby
  • MIN-MIN strategie - minimalizací slabých stránek – minimalizovat hrozby

Uvedené strategie jsou pro vyhodnocení již náročnější. Je však možné použít rychlou variantu vyhodnocení. 

Takové použití SWOT analýzy využívá poradce Jiří Střelec a poradce Doc. Ing. Vladimír Horáček Csc.

Oblasti používání SWOT analýzy:

Jiří Střelec

Diskuze k článku

« předchozí 1 2 následující »

od: jitka tržilová

SWOT ve škole vloženo: 11.2.2015

Dobrý den,
chystáme se na SWOT analýzu ve škole. Pochopila jsem, že učitelé mají za úkol promyslet si příležitosti, hrozby, slabé a silné stránky školy (mají na to 10 dnů). Pak proběhne tzv. brainstorming, kdy si vše vypíšeme na přehlednou tabuli. A co dál? Dostane každý ze zúčastněných možnost z vypsaných (třeba 15 tvrzení ) v jednotlivém oddíle vybrat 2 pro něj nejdůležitější? Tak se nám povede sestavit správnou analýzu?
Děkuji za odpověď
Jitka T.

reagovat

od: JIří Střelec

RE: SWOT ve škole vloženo: 11.2.2015 vloženo: 11.2.2015

Dobrý den paní Tržilová,
tak jednoduché to bohužel není. Na začátku stojí jasné zadání - proč, v jakém prostředí a k jaké situaci SWOT děláte. Nelze jen tak specifikovat příležitosti, hrozby a silné a slabé stránky. Změníte-li zadání změní se i tyto faktory. Také nejde jen o výběr několika nejdůležitějších. Je třeba doložit důkazy pro faktory a podle nich vybrat ty nejdůležitější. Zde ovšem ne na všechny faktory lze doložit důkazy o jejich významu. Dále jsou pak způsoby jak vybrat a hodnotit faktory. Kromě toho my používáme ještě speciální metodiku SWOT, kde využíváme párové porovnávání, matici vztahů, Paretovu analýzu, abychom eliminovali skutečné důležitá kritéria od subjektivních postojů účastníků SWOT analýzy. Hledají se vzájemné vztahy a také jen ty faktory, která je nezbytně nutné podpořit. Realizovat následné úkoly je drahé a proto musí být vybrané jen ty nejdůležitější. Kromě toho si volíte s ohledem na zadání SWOT analýzy strategii např. max -max.
Budete-li mít další dotazy, prosím, zavolejte mi.
S pozdravem
Jiří Střelec

reagovat

od: Karel Joudálek

Dotaz vloženo: 12.9.2013

Dobrý den,
píšete zde : "Níže si můžete stáhnout soubor v Excelu pro vytvoření SWOT analýzy a její rychlé vyhodnocení. ", ale já bohužel nevidím kde si inkriminovaný soubor mohu stáhnout ...
Děkuji za radu, K.J.

reagovat

od: Jiří Střelec

RE: Dotaz vloženo: 13.9.2013

Dobrý den, ano, máte pravdu nyní nelze soubor stáhnout, protože portál prochází kompletní rekonstrukcí a placená sekce se předělává. Pokud máte o soubor zájem, pošlu Vám cenu a náhledy na soubor. Pokud se soubor rozhodnete zakoupit, zašlu Vám jej.

reagovat

od: Jiří Střelec

RE: Chyba vloženo: 16.8.2013

Dobrý večer Honzo, děkuji Vám za upozornění. Už jsem to opravil a zrovna jsem i trochu graficky vylepšil obrázky.
S pozdravem Jiří Střelec, majitel

reagovat

Související články

Články z oboru

Obor

Myšlenky poradce

„V poradenství si zákazník "kupuje" způsob myšlení, vidění a znalosti poradce.“ více >>

Jiří Střelec Jiří Střelec

Právě odlišný způsob myšlení nejlépe pomůže odstranit provozní slepotu a najít vhodnou cestu pro řešení problémů zákazníka a dalšího jeho životního rozvoje.

Kvóty auditu
Mapa procesů
Koš - barva neshoda?
Diskriminace ISO
Formální strategie