5S - pořádek na pracovišti

datum publikace 23.04.2012

Pracoviště s 5S

5S zpřehledňuje a zjednodušuje pracoviště. 1S - Seiry - nechat na pracovišti jen nutné věci, 2S - Seiton – vyjasnit si posloupnost pracovních kroků, 3S - Seiso - vracet nástroje na své místo, 4S - Seiketsu – znát předchozí 3S. 5S - Shitsuke – udržet pořádek na pracovišti.

Související články

Historie metody 5S

Metoda 5S, tak jako většina užitečných metod, byla zformována jako součást Toyota Production System. Ten tvoří ucelený systém metod k zlepšení postavení firmy na trhu. Hlavní zaměření je na efektivnost výroby a kvalitu výrobků. Není to jen záležitostí jedné společnosti Toyota, ale je to vlastně logické vyústění snahy celého Japonska o obnovení hospodářství po 2. světové válce. Z Japonska se metoda postupně dostala až USA i Evropy.

Princip metody 5S

Není to tak dávno, co takřka v každé domácnosti v ČR byl muž domácím kutilem a ten měl svůj “pracovní ponk”. Každý jej měl zorganizován podle toho, co právě kutil. Nástroje měl uloženy podle svého uvážení a své potřeby, materiál měl uložen “po ruce”. Přesuňme se nyní od “metody kutil” k metodě 5S a hledejme společné znaky.
Metoda 5S je pojmenovaná podle 5-ti japonských slov začínajících na S. Vychází ze základního principu minimalizace úsilí (přesunu nástrojů, pohybech pracovníka, atd.) při pracovních činnostech na pracovišti. Cílem 5S je snížit chyby a ztráty díky:

  • špatnému nástroji,
  • hledání správného materiálu
  • zbytečnému přendávání materiálu z ruky do ruky
  • kompletaci rozházených podkladů
  • apod.

Minimalizujeme pracovní čas, pracovní chyby a tedy náklady na daný pracovní proces.

Postup aplikace

Jednotlivá japonská slova, či jejich překlad do angličtiny, také popisují jednotlivé kroky implementace této metody:

1. Seiry (překládáno jako Sorting) – nechat na pracovišti jen nutné věci. Nejprve se kontroluje pracovní proces podle kterého se má pracovat. Na pracoviště se připraví jenom věci nutné pro provedení dané práce (např. materiál, pomůcky, návodky). Vše ostatní se uklidí.

2. Seiton (překládáno jako Set in order) – vyjasnit si posloupnost pracovních kroků. Následně se určuje jeden pracovní krok za krokem a k nim se přiřazují potřebné nástroje. Nástroje se rozloží ve sledu pracovních operací, aby byly tzv. hned po ruce k okamžitému použití.

3. Seiso (překládáno jako Shining nebo Cleans) – vracet nástroje na své místo. Všechny nástroje i materiál mají své určené místo. Na něj se mají vracet po jejich použití. Pracovní místo je také nezbytné udržovat v čistotě, uklizené. I odpad má své místo a to není pod rukama pracovníka.

4. Seiketsu (překládáno jako Standardizing) – stejnou práci provádět stejně. Vedení společnosti musí zajistit aby všichni pracovníci podílející se v procesu práce jsou proškoleni na 3S zmíněné výše. Každý zaměstnanec by je měl znát téměř nazpaměť. Pracovník musí znát svou roli v pracovním postupu, vědět co a jak má používat.

5. Shitsuke (překládáno jako Sustaining) – udržet pořádek na pracovišti. Pátým krokem po zavedení předchozích 4S je zajistit, aby se “pořádek” na pracovištích udržel. Používají se kontroly, náhodné návštěvy managementu ve výrobě apod. Dokonce, i když je změněn celý proces, všechny předcházející kroky musí být projity a aktualizovány. Jde o to rychle a znovu mít připravené pracoviště podle nových požadavků na proces nebo produkt.

Příklad(y) použití 5S

Metoda se používá převážně v průmyslové výrobě. Nicméně její aplikace je použitelná vlastně kdekoliv. Tam, kde existuje pracovní místo – ať už stůl vývojáře, stůl účetní či manažera. Její aplikace by také mnohokrát prospěla při organizaci pracovní sítě, při řízení projektů nebo pouze “organizaci ikon” na pracovní ploše počítače. Vždyť kolikrát zbytečně klikáme a hledáme soubory v našem počítači.
Zkusme nyní trochu počítat. Bude-li mít u jednoho pracovníka v sériové výrobě 10 vteřinová zdržení na pracovní cyklus, který se zopakuje 50× za den, pak naše ztráty dosahují měsíčně 409 Kč. To nevypadá jako veliké číslo. Když však tyto ztráty přepočteme na celý rok a na počet zaměstnanců (500) v sériové výrobě, dostaneme se na již na neuvěřitelnou částku 2.452.292,– Kč. Je docela veliký rozdíl mít a nemít takovou částku a to vše jen na dodržování pořádku. Japonci prostě zlepšování kvality berou vážně a ví, že jde o jejich peníze.

Aplikovatelné

Tato metoda je aplikovatelná v jakémkoliv oboru. Velmi zajímavé by bylo podívat se na české stavby a zjistit jak má stavební firma nastaveny dopravní trasy, rozmístění materiálu apod.

Potřebujete-li trénink / školení na danou metodu kontaktujte naše poradce.

Jiří Střelec, Jaromír Kocurek

Diskuze k článku

« předchozí 1 2 3 4 následující »

od: Petr Dvořák

Pěkná teorie, horší praxe vloženo: 16.10.2019

Všechno to zní krásně. Kdo s lidmi ve výrobě pracuje, navíc ve firmě kde se mzdy na dělnických profesích ani zdaleka nepohybují okolo průměrné republikové mzdy, ví, že slovo kolektiv, týmová práce, je pomalu sprosté slovo! Nervozní vztahy mezi spolupracovníky na pracovišti, společně neochotou pracovat týmově jsou 10x horší problémy, než nějakých potencionálních 10s á 50x za směnu ... dneska si každý jedinec hledí jen své práce a nějaký kolektiv na výrobní úrovni mu je zcela ukradený. To je realita! Realita je to proto, že nikdo nebude dělat za nikoho druhého, protože ve finále za to mají stejnou mzdu ...
Pak učit takový personál 5S a vysvětlovat takovému personálu, že to PODNIKU přinesu úsporu, která se v drtivé většině případů nijak nepromítne, nebo jen minimálně, ve mzdách samotných dělníků, je sysyfoská práce! Japonci, zvyklý už od císaře na bezbřehou poslušnost, mají k Čechům, lenivým Čechům, kteří v podstatě hledají úspory v pracovním procesu jen proto, aby mohli déle odpočívat, hodně daleko!
Představa, že do takového kolektivu přivedeu 5S systém, který jim bde nakazovat jak mají co dělat a tím jim zcela ( většinou ) převrátit léta zavedené principy a postupy a čekat od toho nárůst výkonu, je skutečně min. odvážný čin.
Aniž bych si to ale uvědomil, sám některé prvky tohoto sytému zavádím a bedlivě vyžaduji jejich plnění, ale ve výsledku snad kromě většího pořádku žádný efekt nevidím ... více potencionálu vidím ve větší motivaci pracovníků, to metodou 5S jde jen s těží.

reagovat

od: Jiří Střelec

RE: Pěkná teorie, horší praxe vloženo: 16.10.2019 vloženo: 19.10.2019

Dobrý den pane Dvořáku, metoda 5S rozhodně není určena pro motivaci, ani týmovou spolupráci, ani upravě mzdy ani řešení nastavení systému managementu. To co popisujete je zřejmě nevhodně nastavený managementy systém. To za management nikdo jiný neudělá. Pak zkoušet po lidech chtít používat novou metodu je taková malá sebevražda. Potřebujete-li pomoci vyřešit tyo manažerské problémy, ozvěte se. Děláme to roky.

reagovat

od: Pavla Pšenicová Pšenicová

dotaz na školení vloženo: 18.1.2019

Dobrý den ,

děláte prosím školení 5S pořádek na pracovišti ? pokud ano , tak kdy kde a za kolik .

Předem děkuji

Pšenicová Pavla

reagovat

od: Zbyněk Matouš

zpráva vloženo: 11.11.2016

Dobrý den, i v našem podniku se zavedla metoda 5S, v zásadě si myslím že to jako výrobní dělníci chápeme, v čem máme rozpory se zaměstnavatelem je to, že nám chce výsledky 5S zaimplementovat do mezd, a s tím máme velké problémy, myslím si že tudy cesta nevede, dle mého názoru je na vedoucích zaměstnancích aby nám metodu řádně vysvětlili, aby jsme se stále školili atd.zaměstnanci se k metodě budou stavět záporně když jim za banální odchylky bude hned strhnuta část nějakých prémií!!

reagovat

od: Jiří Střelec

RE: zpráva vloženo: 11.11.2016 vloženo: 12.11.2016

Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Vždy závisí na konkrétní situaci ve firmě. Také závisí, jakou máte výrobu a jak byla metoda implementována. Setkávám se občas s nelogickými nařízeními. Jak píšete základem je správně metodu naškolit tak, aby ji pracovníci pochopili. Zavést ji tak, aby jim v jejich práci pomáhala. Když rozmístění nářadí budete mít takové, že je máte hned po ruce, nemůže se poškodit apod. bude Vám vyhovovat. Na druhé straně, pokud školení proběhlo, vedoucí se Vám věnovali a stále jsou porušována rozumná nařízení, pak většinou vedoucí přistoupí k provázání na odměny. Osobně nejsem zastánce represivních opatření. Vždy to min 2x zkusím pozitivní cestou, ale pokud zjistím, že se nic nelepší nebo dokonce, že pracovníci "sabotují" rozumná nařízení, pak je cesta represí na snadě. Pokud k zavedení represí ještě nedošlo, je stále cesta k oboustranné dohodě a můžete podat důkazy, že zavedená pravidla dodržujete a není třeba represí. Snažil bych se jim předejít.

reagovat

Obor

Myšlenky poradce

„Fungující partnerství potřebuje svobodu.“ více >>

Ivona Machová

Svobodu většinou nedokáže dát ten, kdo nevydrží sám se sebou. Nedá prostor nejen sám sobě, ale i partnerovi. Vzájmená úcta a respekt je nahrazována touhou vlastnit toho druhého. To však již partnerství není. 

Přejete si být informováni o nových článcích, metodách, řešeních z praxe, školeních, nabídkách?

Pokud hledáte konkrétní téma a nemůžete jej najít, napište majiteli na info@vlastnicesta.cz

Kvóty auditu
Mapa procesů
Koš - barva neshoda?
Diskriminace ISO
Formální strategie
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory Cookie. Další informace